Čáslavské letiště dnes navštívilo více než 45.000 lidí

20.05.2017

Čáslav (Kutnohorsko) 20. května (ČTK) - Čáslavské letiště dnes při dni otevřených dveří navštívilo přes 45.000 lidí, tedy o několik tisíc více než při stejné akci před dvěma roky. Dnešní program také připomněl 60. výročí vzniku leteckého pluku v Čáslavi. ČTK to řekl mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Tomáš Maruščák.

Zdroj: afbcaslav.cz

V rámci programu vystoupily zahraniční akrobatické letové skupiny i předváděcí tým české armády, takzvaný display tým. Premiéru v tuzemsku měla například švýcarská armádní akrobatická skupina Patrouille Suisse na stíhačkách F-5E Tiger II. Vystoupil také mistr Evropy v akrobatickém létání Martin Šonka nebo piloti letounů L-159 Alca, kteří předváděli útok na pozemní cíle. "Celá ukázka byla doplněna o pyrotechnické efekty," doplnil mluvčí. Z 22. základny v Náměšti nad Oslavou přiletěly do Čáslavi vrtulníky MI-24 a MI-171.

Chladnější počasí a vítr průběh dne otevřených dveří zásadně neovlivnily, mírné změny způsobila jen oblačnost. "Oblačnost byla na hraně a třeba display pilot české JAS-39 Gripen musel zvolit tu verzi ukázky za nižších letových hladin," uvedl mluvčí.

Podle Maruščáka chce čáslavská základna pokračovat v tradici dne otevřených dveří, kvůli organizační náročnosti akce zachová formát jednou za dva roky.

Letos uplynulo 60 let od založení 22. stíhacího pluku, který byl přímým předchůdcem dnešní 21. základny Čáslav. Letiště se začalo stavět v roce 1952, o dva roky později už v něm působil školní pluk. V roce 1957 vznikl 22. stíhací letecký pluk, následně docházelo k různým reorganizacím a změně názvů. V počátcích zde například létaly v různých verzích letouny MIG-15, následně MIG-21, MIG-23 nebo bombardéry Su-7. Nyní je v Čáslavi základna taktického letectva a provozují zde letouny JAS-39 Gripen, L-159 Alca a L-39 Albatros.

V Čáslavi drží neustálou pohotovost dva piloti letounů gripenů, kteří mohou v případě signálu do 15 minut vzlétnout, a to nejen k letadlům, které mají potíže, ale i k těm, které se chovají nestandardně, například se odchýlily od letového plánu a podobně.

Letouny z Čáslavi vylétají i na zahraniční mise, už třikrát působily na Islandu a dvakrát v Pobaltí, kam se znovu chystají v roce 2019.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka