V Moravskoslezském kraji působí posádka policejního vrtulníku

22.05.2017

Ostrava 22. května (ČTK) - V Moravskoslezském kraji začala působit posádka policejního vrtulníku. Stroj zatím bude přilétat ob týden z Brna. Do budoucna by ale měl být v Ostravě jeden vrtulník nastálo. Novinářům to dnes řekl policejní ředitel Tomáš Tuhý. Na vybudování hangáru se podílel ostravský magistrát i Moravskoslezský kraj.

Policejní letecká služba dnes v Ostravě zahájila zkušební provoz nové letecké základny, která je součástí Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Zábřehu. "Toto je pilotní projekt. Po nějaké době ho vyhodnotíme a doufám, že v budoucnu bude v Ostravě policejní vrtulník stále," uvedl Tuhý. Dodal, že nyní bude z Brna do Ostravy přilétat vrtulník Eurocopter EC 135, který bude využíván například při pátracích akcích.

V budoucnu by měl být prostor připraven i pro přistávání a vzlety středně těžkého vrtulníku Bell-412, který je schopen přepravovat více lidí. Nasazován bývá například ve spolupráci s hasiči při zásazích při živelních katastrofách.

Celkové náklady na vybudování hangáru se zázemím pro posádku a heliportu dosáhly částky 19,5 milionu korun. Město Ostrava zaplatilo 10,8 milionu a kraj přispěl 8,7 milionu korun. V areálu vznikla i podzemní nádrž leteckých pohonných hmot a plocha před hangárem byla rozšířena.

Letecká služba bude poskytovat podporu policejním složkám, útvarům Hasičského záchranného sboru, složkám Integrovaného záchranného systému a útvarům ministerstva vnitra. V krizových situacích bude pomáhat při záchranných a likvidačních pracích, hledat ztracené a na životě ohrožené lidi, zapojí se do pátrání po pachatelích trestné činnosti, ale bude také monitorovat dopravní situaci.

"Cením si toho, že policejní letecká záchranná služba bude sídlit i v Ostravě a přispěje tím k vyšší bezpečnosti v našem městě a regionu. Díky nové základně se bude doba zásahu pohybovat v řádech minut. I to byl důvod, proč jsme její zřízení významně podpořili z rozpočtu města," řekl ČTK primátor Tomáš Macura (ANO)

Práce ale ještě nejsou u konce. Letos na podzim by měla začít realizace druhé etapy. Rozšíří se manipulační plocha před novým hangárem a dovybaví se světelným zabezpečovacím zařízením pro zajištění denního i nočního letového provozu. Jde o světelné vytýčení nové přistávací a vzletové plochy před novým hangárem, současně se instaluje systém, umožňující dálkové rádiové ovládání světelného vybavení z paluby vrtulníku.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka