Klíčové společnosti skupiny Český aeroholding dosáhly v roce 2016 provozního zisku ve výši 4,3 miliardy korun

02.06.2017

V roce 2016 dosáhly klíčové společnosti skupiny Český aeroholding* (ČAH) provozního zisku (EBITDA**) ve výši 4,3 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst o 5 %. Na hospodaření skupiny se pozitivně projevily vyšší výnosy z leteckého obchodu a z odbavení letadel, ale i z komerčních služeb jako je pronájem prostor či parkování. V tomto trendu pokračuje i první čtvrtletí letošního roku, kdy hrubý provozní zisk meziročně stoupl o 15 % na 918 mil. Kč.  

„Meziroční nárůst EBITDA o 220 milionů korun je převážně odrazem hospodaření klíčového aktiva skupiny, Letiště Praha, kterému rostl počet cestujících a s tím i související tržby. Významnou měrou se na meziročním růstu hrubého provozního zisku podepsaly také úspory provozních nákladů především v oblasti IT a handlingových služeb,“ komentoval výsledky předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř.

„Také první čtvrtletí letošního roku považuji pro celou skupinu za úspěšné. Společně s velkými nárůsty počtu přepravených cestujících i pohybů letadel významně narostly výnosy z leteckého obchodu (o 16 %). V rámci komerčních aktivit se do aktuálních výsledků pozitivně projevil růst výnosů z pronájmu či z parkovacích služeb (o 8 %) a v oblasti údržby letadel přispěla k nárůstu výnosů o 16 % především těžká údržba či údržba letadlových podvozků. Na druhé straně se nám zvyšují mzdové náklady, investice do bezpečnosti, náklady na údržbu letištních ploch a investujeme také do modernizace interiérů terminálů. To vše se promítne do celoročního výsledku,“ komentoval začátek roku 2017 Řehoř.

Hrubý provozní hospodářský výsledek mateřské firmy Český Aeroholding a jejího klíčového aktiva Letiště Praha se oproti loňskému roku zvýšil o 6 % z 3,8 mld. Kč na 4 mld. Kč. K pozitivnímu výsledku výrazně přispěl zejména meziroční nárůst počtu odbavených cestujících o 8,7 % (celkem přes 13 mil. cestujících), díky kterému vzrostly výnosy z leteckého obchodu o 7,6 %.  Pražské letiště také pokračovalo ve změnách svých služeb v rámci projektu „Měníme letiště pro vás“ a díky zlepšení poměru kvality a ceny došlo k nárůstu výnosů i v oblasti komerčních aktivit o 11 %. 

K meziročnímu navýšení EBITDA došlo i přes pokles výnosů z pronájmů prostor, které byly zasaženy rekonstrukcí obchodní zóny v Terminálu 1, a navzdory vyšším personálním nákladům, které jsou důsledkem mimořádného růstu provozu a růstu mezd zaměstnanců. 

Provozní zisk z handlingu, tedy odbavování cestujících a letadel, vzrostl o 17 mil. Kč (o 13 %). Na výsledku se podílel především růst objemu handlingových služeb, odmrazování letadel, ale i úspory nákladů. 

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT), pokračovala po změně strategie ve svém růstu, a to díky dlouhodobým kontraktům s klíčovými zákazníky s garantovaným objemem údržby v oblasti těžké údržby a letadlových podvozků. Meziročně EBITDA CSAT klesla o 20 mil. Kč na 127 mil. Kč, do výsledku za rok 2015 se totiž promítly jednorázové výnosy mimo jiné za předprodejní servis šesti letadel Airbus A320, které v roce 2015 prodala společnost B.Aircraft. 

Zdroj: www.cah.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka