Indické aerolinky Jet Airways plánují koupit 75 letadel

05.06.2017

Dillí 5. června (ČTK) - Největší indická soukromá letecká společnost Jet Airways jedná o nákupu 75 úzkotrupých letadel a opci na dalších 75 strojů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním.

Aerolinky Jet Airways, které jsou z části v rukou Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů, podle zdrojů agentury zřejmě váhají mezi stroji Boeing 737 MAX a A320neo s jednou uličkou.

Na dotaz Reuters indický přepravce pouze uvedl, že stav své letecké flotily sleduje soustavně s ohledem na poptávku a další trendy na trhu. Jednání nechtěl komentovat ani Airbus, ani Boeing.

V současné době si nové letouny objednává řada indických leteckých společností, jelikož tamní trh roste ročním tempem 20 procent díky růstu příjmů a nízkým cenám letenek. IndiGo, SpiceJet a GoAir zadaly zakázky na 880 letadel a AirAsia India chce do poloviny příštího roku rozšířit flotilu o 20 stojů, uvedlo letecké centrum pro asijsko-tichomořskou oblast CAPA. Předpokládá také, že společnost Vistara, která je v rukou indické Tata group a Singapore Airlines, by si letos mohla objednat 50 úzkotrupých a 50 širokotrupých letadel.

Indie se tak svými zakázkami zařadí na světovém žebříčku na třetí místo za USA a Čínu. Počet cestujících na tuzemských linkách se v Indii dostal na hranici 100 milionů.

Společnost Jet Airways se už dříve dohodla na dodání 75 letadel 737 MAX v období let 2018 až 2023. Ty podle CAPA ale vesměs nahradí vysloužilé stroje. Z důvodu růstu cen leteckého paliva přepravce za uplynulý fiskální rok (do 31. března) vykázal pokles čistého zisku o 67 procent, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka