Pardubické letiště skončilo vloni se ztrátou 10,7 milionu korun

13.06.2017

Pardubice 13. června (ČTK) - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické civilní letiště, skončila loňské hospodaření se ztrátou zhruba 10,7 milionu korun. V roce 2015 vytvořila EBA ztrátu 14,7 milionu korun. Se zápornými výsledky letiště počítá i v příštích letech a má na ně připravené rezervy, řekl dnes ČTK předseda představenstva EBA Pavel Svoboda.

"Ztráta není tak velká, jak byla očekávaná, nicméně je samozřejmě veliká. Bude umořena ze zisku z předchozích let. Strategie akcionářů, města i kraje je taková, že do doby, že dokud bude mít EBA vlastní peníze, bude ztrátu, která je očekávaná v podobné výši i příští rok, pokrývat z vlastních zdrojů," uvedl Svoboda.

Poté by museli zasáhnout akcionáři, to však podle něj nebude nutné. Do konce roku by měl být otevřen nový odbavovací terminál, v září začne provozovat třikrát týdně letecké spojení s Londýnem irský nízkonákladový dopravce Ryanair a hlásí se další zájemci. Od jara se obnovila pravidelná linka do Petrohradu. S každoroční ztrátou počítá EBA až do roku 2020, Svoboda ale věří, že se podaří dosáhnout vyrovnaného hospodaření nebo kladných výsledků již dříve.

Pardubické letiště loni přepravilo kolem 30.000 cestujících, což je téměř o polovinu méně než předloni. Pokles je z podstatné části zapříčiněn nejprve částečným odchodem a následným zánikem společnosti, která provozovala do roku 2015 pravidelné lety Pardubice - Moskva a Pardubice - Petrohrad.

V pondělí odletěl z pardubického letiště první dovolenkový let na řecký ostrov Rhodos pro společnost Travel Service/SmartWings. Kromě Rhodu míří další lety především do Burgasu a Podgorici. "Celkem je pro letošní letní sezonu plánováno 160 takzvaných pohybů, neboli odletů a příletů, Travel Service/SmartWings operovaných letadly Airbus A320 s kapacitou 180 sedaček a Boeing B737-800 s kapacitou 189 sedaček," uvedla ředitelka EBA Hana Šmejkalová. Dále je v plánu 24 odletů a příletů Bulgaria Air do Burgasu pro cestovní kancelář VVV Tour.

Společnost EBA buduje od loňského června nový letištní terminál za 256 milionů korun. Firma, kterou z jedné třetiny vlastní Pardubický kraj a ze dvou třetin město Pardubice, se musela kvůli stavbě zadlužit.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka