Ústavní soud oživil naděje vídeňského letiště na třetí ranvej

01.07.2017

Rakouský ústavní soud zrušil zákaz výstavby třetí ranveje na vídeňském letišti. Rozhodnutí nižšího správního soudu, který v únoru projekt rozšíření letiště zablokoval z důvodů ochrany životního prostředí, bylo podle něho "chybným rozhodnutím", uvedla agentura Reuters.

Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že nižší soud při zvažování zájmů přistoupil k hodnocení ochrany klimatu a využití půdy protiústavním způsobem, a nařídil nové projednání kauzy. Podle názoru nižšího soudu by vybudování další ranveje bylo v rozporu se závazky Rakouska k pařížské dohodě o klimatu a argument o vytvoření 30 tisíc pracovních míst další znečištění neospravedlňuje.

Rozšiřování letišť je v Evropě žhavým tématem, které proti sobě staví místní obyvatele spolu s ochránci životního prostředí proti leteckým společnostem, letištím i podnikatelům. Právníci se shodují v tom, že rakouský případ se stane precedentem pro další významné infrastrukturní projekty.

Akcie letiště na ústavní verdikt zareagovaly růstem o 1,4 procenta. Vídeňské letiště je v Rakousku největší, slouží jako jedna ze základen skupiny Lufthansa-Star Alliance a zaměřuje se na lety do východní Evropy a Asie. Plány stavby třetí dráhy byly předloženy už v březnu 2007 a letiště předpokládalo, že ji uvede do provozu v roce 2021. Nyní počítá s rokem 2028.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka