Smlouva mezi ČR a Saúdskou Arábií o letectví v Senátu narazila

19.07.2017

Praha 19. července (ČTK) - Smlouva mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách v Senátu narazila. Horní komora dnes nedala souhlas k její ratifikaci, a uzavřena tedy nebude. Senátoři upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. Smlouva měla podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) přispět k současnému rozvoji pravidelné letecké dopravy mezi oběma státy.

"Saúdská Arábie je totalitní stát, který nemá ani základní zárodky demokracie. Je z mého pohledu nepřátelský vůči Evropě," prohlásil senátor za Zelené Václav Láska. Tomáš Jirsa (ODS) poukazoval na zákaz dovozu křesťanské literatury a na popravy lidí. "V Saúdské Arábii se ještě i kamenuje jako trest smrti a popravuje se veřejně na náměstích," řekl.

Jiní senátoři, byť i oni označovali Saúdskou Arábii za problematickou zemi, se ptali na ekonomické rozměry smlouvy. "Nemyslím, že bude nějak zásadně vnímáno, jestli ji schválíme, nebo neschválíme, ona věci zjednoduší, ale neznemožní," uvedl Ťok. Politické stanovisko je podle něho věcí horní komory.

Pro souhlas k ratifikaci hlasovalo 25 ze 69 přítomných senátorů. Proti jich bylo 15 a 29 členů horní komory se hlasování zdrželo.

Dohoda by smluvně dala leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Smlouva by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu.

Pravidelný sezonní letecký provoz mezi Českem a Saúdskou Arábií začal loni, když České aerolinie zahájily provoz linky mezi Prahou a Rijádem. Největší saúdský letecký dopravce Saudi Arabian Airlines je stejně jako ČSA součástí aliance Sky Team.

Poslanci v úvodním kole leteckou dohodu v úvodním kole koncem června podpořili. Zahraniční výbor ji pak doporučil schválit. Po souhlasu obou komor by ji ratifikoval prezident.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka