Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

22.07.2017

Buenos Aires 22. července (ČTK) - Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění největší argentinské letecké společnosti Aerolineas Argentinas částkou 320 miliony dolarů (7,1 miliardy Kč). Napsal to dnes argentinský deník Clarin. K převzetí společnosti státem došlo v roce 2008 za levicové vlády prezidentky Cristiny Fernándezové.

Mezinárodní centrum pro řešení investičních sporů (ICSID) podle listu vyhovělo žalobě Marsans a dospělo k závěru, že Argentina "nelegálně vyvlastnila její investice". ICSID ani úřad argentinského prezidenta Mauricia Macriho se ke zprávě agentuře Reuters zatím nevyjádřily.

Fernándezová zdůvodnila zestátnění Aerolineas špatným řízením firmy a vysokými dluhy. Vláda tehdy španělskou společnost obvinila, že argentinského přepravce "vysává", takže nemá právo na náhradu.

Vlády Fernándezové a jejího předchůdce a manžela Néstora Kirchnera znárodnily řadu podniků, zejména společnosti poskytující veřejné služby. Macri se od svého nástupu v roce 2015 snaží ekonomiku zbavit tuhé státní kontroly.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka