Nad Českem dnes při cvičení čerpal palivo americký bombardér B-1B

31.08.2017

Pardubice 31. srpna (ČTK) - Téměř padesátkrát čeští piloti gripenů za čtyři dny cvičení Ample Strike trénovali tankování za letu. Většina z takzvaných připojení byla cvičná, osmnáctkrát ale palivo z amerických tankerů KC-135 skutečně přečerpali. ČTK to dnes řekl mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Tomáš Maruščák. Nad Českou republikou dnes palivo načerpal také americký strategický bombardér B-1B, který je schopen nést i atomové zbraně. Na Ample Strike přilétá z britských ostrovů.

Cílem Ample Strike je hlavně výcvik předsunutých leteckých návodčí. Trénuje se také překonávání protivzdušné obrany, tankování za letu nebo součinnost palby na cíl.

Tankování z amerických bombardérů si od pondělí do dnešního odpoledne piloti českých gripenů vyzkoušeli ve 46 případech. Z toho 28 připojení bylo takzvaně suchých, kdy nedošlo k samotnému přečerpání paliva. Do konce roku plánuje mít 21. základna taktického letectva Čáslav na tankování za letu vycvičené všechny své piloty, uvedl Maruščák. Tato znalost se podle něj musí pravidelně obnovovat a musí se trénovat i na různé druhy tankerů.

Jeden z pilotů gripenů Tomáš Merta ČTK řekl, že tankování za letu není levná záležitost. Česká armáda se proto snaží využít příležitostí, kdy je třeba tanker nad Německem. "Letíme do Německa, natankujeme a letíme zpátky," poznamenal.

Při Ample Strike tankování za letu trénují i třeba piloti německých tornád, kteří na cvičení přilétají z Německa. Dnes z amerických tankerů palivo načerpal nad českým územím i strategický bombardér B-1B Lancer. Ten váží prázdný téměř 90 tun, plně vybaven může mít hmotnost až 216 tun. Americká armáda stroje nasadila při bojích v Afghánistánu a v Iráku. Pro demonstraci síly vůči KLDR dnes také dvojice těchto bombardérů přeletěla nad Jižní Koreou.

Do cvičení se zapojují i další americké bombardéry B-52. Jeden z pilotů tohoto obrovského letounu s přezdívkou Dumo se jako instruktor účastní Ample Strike. Své jméno nechtěl kvůli bezpečnosti sdělit. "Létáme zde každý den, je to skvělé cvičení, které ukazuje sílu NATO," poznamenal. Dumo chválí spolupráci mezi zástupci jednotlivých cvičících armád.

Podle svých slov létá už 22 let. Pilotování B-52 označil za fyzicky i psychicky náročné a přirovnal ho k řízení velkého autobusu. "Pohybuje se velmi pomalu, ale dělá svou práci velmi dobře a je velice efektivní," podotkl.

Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka