Britská stíhačka v Pardubicích vyjela při přistání mimo dráhu

02.09.2017

Pardubice 2. září (ČTK) - Na pardubickém letišti pilot britského letounu v pátek neubrzdil stroj a vyjel z mokré přistávací dráhy do trávy. Podle prvotních informací nepochybil. Podmínky pro přistání byly špatné. Škody na letištní ploše ani letounu nebudou patrně žádné. Novinářům to dnes řekl na letecké přehlídce CIAF v Hradci Králové velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

"Občas se něco nepovede, je to jenom technika. Myslím, že pilot reagoval, jak měl, že tam nebyla žádná pochybení," uvedl Šebesta. Vyšetřování ale vedou britští specialisté a další podrobnosti k nehodě podávat nebudou, řekl velitel. Česká strana si rovněž převzala podklady. Další dny se jimi bude zabývat.

Pilot letounu Eurofighter Typhoon měl původně přistát v Hradci Králové jako účastník letecké přehlídky CIAF. V Česku celý den pršelo, v Hradci Králové nebyly vhodné podmínky pro přistání, proto pilot letěl do Pardubic. Nejspíš kvůli mokré dráze stroj neubrzdil a skončil v trávě. Brzdy pro zastavení stroje ani brzdící padák k včasnému zastavení letounu nestačily.

"I v Pardubicích byla mokrá dráha a složité podmínky pro přistání. Pilot vyjel několik metrů za dráhu. Nedá se říct, že by padák pilot vystřelil pozdě," uvedl Šebesta.

Letiště bylo kvůli nehodě zavřené od pátečního pozdního odpoledne do dnešních 15:00. O 40 minut později tak mohlo na letišní dráhu přistát plánované civilní letadlo. Britský letoun byl přemístěn z trávy na odstavnou plochu, uvedla mluvčí Správy letiště Pardubice Iva Machová.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka