Hradecké letiště hostí leteckou přehlídku CIAF

02.09.2017

Hradec Králové 2. září (ČTK) - Desítky letadel a vrtulníků z devíti států mohou zhlédnout návštěvníci mezinárodní letecké přehlídky CIAF. Víkendová akce začala na hradeckém letišti dnes dopoledne, koná se počtyřiadvacáté. Premiérově letos akce představuje prototyp českého letadla Evektor EV-55 Outback nebo polské letadlo TS-11 Iskra. ČTK to dnes řekl mluvčí akce Tomáš Otruba.

"Určitě návštěvníky zaujme a uchvátí Péter Besenyei, několikanásobný mistr světa v akrobatickém létání. Je zakladatelem závodu Red Bull Air Race," dodal Otruba.

Mezi běžnými návštěvníky je i přibližně 250 spotterů, což je letos rekordní počet. Amatérští fotografové a fanoušci letectví přijeli asi z dvacítky států světa. Obejít se však museli bez avizovaného ukrajinského letounu Su-24, který nemohl kvůli technickým problémům přiletět. Nahradil ho letoun Su-27UB.

Tradiční akce nabízela podívanou nejen ve vzduchu, ale i statické prohlídky letadel, vrtulníků či pozemní techniky. Na stíhací letoun gripen v jednomístné verzi stáli lidé frontu už od dopoledne. Leteckého technika Rudolfa Chmelíka, který zná stíhačku dopodrobna, stále ještě některé otázky zaskočí.

"Jedna holčička se mě asi před dvěma lety ptala, z kolika šroubků je gripen složený. Myslím, že ani Švédové to nevědí. Řekl bych, že několik milionů to bude," řekl Chmelík.

Ačkoliv CIAF je přehlídkou soudobé letecké a pozemní techniky, malou připomínku historie akce nabídla. Vojáci v uniformách rakousko-uherské armády z první světové války lidem ukazovali tehdejší zbraně a výstroj, pěchotní pušky, zákopové dělo či kulomet. Vojenští nadšenci většinou vlastní originální vybavení, řekl Jaroslav Steinbach z Velkých Popovic.

"Rakousko-uherská armáda byla vybavená na vysoké úrovni. V českých zemích byl pokročilý zbrojní průmysl. Málo se třeba ví, že Škodovka vyráběla houfnice nebo věže na bitevní lodě," dodal Steinbach.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka