Insolventní aerolinky Air Berlin dostaly první část státní půjčky

08.09.2017

Berlín 8. září (ČTK) - Insolventní aerolinky Air Berlin obdržely první část půjčky od německé vlády. Oznámil to dnes mluvčí podniku, aniž upřesnil výši tranše. Air Berlin jsou druhým největším leteckým přepravcem v Německu. Státní pomoc v rozsahu až 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy Kč) pro tuto soukromou firmu schválila nedávno Evropská komise.

Air Berlin požádal v polovině srpna berlínský soud o zahájení insolvenčního řízení, protože ho hlavní akcionář Etihad odmítl dále finančně podporovat. Vláda Angely Merkelové slíbila, že podniku poskytne finance prostřednictvím státní rozvojové banky KfW. Půjčka má aerolinkám pomoci překlenout období, během kterého by měl být dojednán prodej podniku.

Zájemci o převzetí aerolinek mohou své nabídky podávat do 15. září. Z dřívějšího vyjádření německého ministra dopravy Alexandra Dobrindta vyplynulo, že vláda je nakloněna tomu, aby Air Berlin převzal národní dopravce Lufthansa. Kabinet to ale později popřel, napsala agentura DPA.

Evropská komise plán státní podpory pro Air Berlin schválila, neboť podle ní pomůže ochránit zájmy cestujících a nezpůsobí nadměrné narušení hospodářské soutěže.

Postup německé vlády ale napadla letecká společnost Ryanair. "Uměle vytvořená insolvence má zjevně vést k tomu, aby Lufthansa mohla převzít oddluženou Air Berlin, a to odporuje jakýmkoliv pravidlům hospodářské soutěže v Německu i EU," uvedla irská firma.

Ryanair kritizoval také finanční podporu německé vlády a varoval, že výsledkem případného převzetí aerolinek Air Berlin firmou Lufthansa bude monopol této společnosti a vyšší ceny letenek pro Němce i návštěvníky spolkové republiky.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka