Část gripenů přeletěla kvůli úpravě letiště z Čáslavi do Pardubic

27.09.2017

Čáslav (Kutnohorsko) 27. září (ČTK) - Čtyři letouny JAS-39 Gripen dnes dopoledne přeletěly z čáslavské základny na záložní letiště v Pardubicích, kde zůstanou do úterý. Důvodem jsou další úpravy čáslavského letiště. Zbytek gripenů a letouny L-39 Albatros a L-159 Alca zůstaly v Čáslavi, řekl ČTK mluvčí základny Tomáš Maruščák.
 
Gripeny se do Pardubic stěhovaly už v létě, tehdy tam kvůli opravě dráhy zůstaly dva měsíce. Přemístit se tam navíc musela veškerá letecká technika. Nyní stačil jen přesun čtyř strojů. "Je to krátkodobá výluka, na rozdíl od té dvouměsíční. Teď máme v Pardubicích opravdu jen stroje k zabezpečení ostré pohotovosti, kterou drží dvojice letounů," řekl Maruščák.
 
Při výluce bude na čáslavské základně upraven povrch některých částí betonové plochy vzletové a přistávací dráhy vysokotlakým vodním paprskem. Cílem je zvýšit přilnavost a tím zvýšit bezpečnost provozu. Cena zakázky je zhruba 234.000 Kč.
 
Už v létě při první výluce dělníci na letišti odstranili nebezpečné praskliny, jimiž se na dráhu dostávala podzemní voda. Při rekonstrukci bylo nutné vyfrézovat 40.000 metrů čtverečních asfaltu, opravit betonovou vrstvu pod ním a položit novou vrstvu asfaltu. Obnoveno bylo také značení. Práce vyšly na 12 milionů korun. Podle Maruščáka jde o dvě samostatné zakázky, proto byly naplánovány dvě výluky leteckého provozu.
 
Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka