Levné letenky se mohou prodražit

05.10.2017

Plánujete cestu do zahraničí, protože jste koupili levné letenky od nízkonákladové společnosti? Nejen, že vás může potkat zklamání v podobě zrušeného letu, s čímž v současné době bojují aerolinky Ryanair, ale cesta se vám může nečekaně prodražit díky vysokým nákladům z letiště do centra města. Rekordmanem je v tomto směru švédský Stockholm. 

Cestovní platforma GoEuro, která umožňuje vyhledávání a rezervaci vlaků, autobusů a letenek po celé Evropě v jediném vyhledávači, zanalyzovala hlavní evropská letiště. Výsledkem je srovnání letišť s nejsnadnější dopravní dostupností do centra města. 

Co se týká ceny, zabodovala bezkonkurenčně Česká republika. V top pětce má hned tři letiště, pražské, brněnské a karlovarské. Na paty jí šlape pouze Polsko. V interaktivní tabulce si můžete letiště srovnat nejen podle nejnižší ceny, ale stejně tak i naopak, podle ceny nejvyšší, dále podle vzdálenosti v km, či době potřebné k překonání této vzdálenosti. Nejvíce času vám zabere cesta do centra  z londýnského letiště Gatwick. Pokud se do Londýna chystáte pouze na víkend, vyplatí se tedy promyslet si, na které letiště poletíte. Celou interaktivní tabulku a informace o srovnání letišť najdete zde.

Do srovnání bylo zahrnuto 76 evropských letišť v České republice, Německu, Itálii, Velké Británii, Španělsku, Francii, Polsku, Portugalsku, Švédsku, Irsku, Lucembursku, Nizozemsku a Belgii. Letiště byla vybrána na základě množství odbavených cestujících v roce 2016 (Eurostat). Každé letiště bylo ohodnoceno ve třech kategoriích: vzdálenost od centra města v kilometrech, doba trvání cesty v minutách a cena za nejrychlejší způsob dopravy, jaký městská hromadná doprava v dané lokalitě nabízí.

Celkové pořadí, které je k dispozici ve formě interaktivní tabulky, GoEuro porovnalo s interními daty o rezervacích a vzniklo pořadí letišť nejfrekventovanějších mezi cestujícími z České republiky, která jsou zároveň snadno dostupná městskou hromadnou dopravou. Této tabulce vévodí letiště ve Frankfurtu nad Mohanem s 10 minutami 126 Kč. Následuje Amsterdam, který je nejen častou cílovou destinací, ale také přestupním místem na delších cestách. Cesta z letiště do centra Amsterdamu trvá vlakem 14 minut a vyjde na 110 Kč. Třetí se umístilo letiště v Bruselu. Nejrychlejší dopravu do centra i v tomto případě zajišťuje železniční doprava. Cesta trvá 17 minut a stojí 230 Kč.

Ve srovnání evropských letišť padala i další nej. Letiště položené nejdále od města je Frankfurt Hahn. Od centra Frankfurtu nad Mohanem ho dělí 126 km. Naopak nejblíže centru se nachází letiště v Brémách, jen 4 km. Cestující, kteří koupí levné letenky do Stockholmu, budou možná zaskočeni cenou, kterou budou po příjezdu nuceni zaplatit za cestu z letiště. Jednosměrná jízdenka na vlak stojí 758 Kč. Naopak za hubičku je doprava z letiště v polské Vratislavi. Za jízdenku na autobus tady zaplatíte 19 Kč, o 6 korun méně než v našem hlavním městě.

Fotografie: pxhere

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka