Státní saúdské aerolinky po 27 letech obnovují spojení s Irákem

30.10.2017

Dubaj 30. října (ČTK) - Saúdskoarabská státní letecká společnost Saudi Arabian Airlines dnes po 27 letech obnovuje pravidelné spojení s Irákem. První let se uskuteční mezi Džidou a Bagdádem. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na informace saúdskoarabské státní agentury SPA.

Letecká spojení mezi Irákem a Saúdskou Arábií byla přerušena v roce 1990, když někdejší irácký prezident Saddám Husajn obsadil Kuvajt. Napětí ve vztazích mezi sunnitskou Saúdskou Arábii a převážně šíitskými vládami v Bagdádu panovalo i po svržení Saddáma Husajna. Teprve v roce 2015 otevřela Saúdská Arábie v Iráku ambasádu. Letos v únoru navštívil Bagdád saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr a v červnu přijel irácký premiér Hajdar Abádí do Rijádu.

Saúdská Arábie se, stejně jako Spojené arabské emiráty, snaží získat přízeň Bagdádu ve snaze zastavit rostoucí regionální vliv Íránu. Saúdská vláda v říjnu oznámila, že hodlá s Irákem založit společnou obchodní komisi. V srpnu obě země zveřejnily plán otevřít pro obchod pozemní hraniční přechod Arar, který byl uzavřen od roku 1990.

První saúdskou leteckou společností, která obnovila spojení s Irákem, jsou nízkorozpočtové aerolinky Flynas. Do irácké metropole a dalších destinací začaly létat v polovině října.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka