Rusko a SAE zvažují společnou výrobu letadel

12.11.2017

Dubaj 12. listopadu (ČTK) - Rusko zahájilo předběžné jednání se Spojenými arabskými emiráty o společné výrobě letadel pro civilní lety. V SAE by se mohlo vyrábět nové ruské letadlo MC 21-400, které má konkurovat strojům od Boeingu a Airbusu. Řekl to v rozhovoru s agenturou Reuters na dubajském aerosalonu ředitel ruské státní firmy Rostec Sergej Čemezov.

 

"Byla založena pracovní skupina, aby dále jednala. Korunní princ Abú Zabí vyjádřil přání začít vyrábět MC 21-400," řekl Čemezov. S Čemezovem se dnes setkal šajch Muhammad bin Zajd Nahaján, korunní princ Abú Zabí a zástupce vrchního velitele ozbrojených sil SAE. Jednali spolu o společné výrobě letadla a o dalších oblastech spolupráce.

"Oblast Blízkého východu a severní Afriky jsou pro nás důležité, na našich celkových tržbách se podílejí zhruba 48 procenty, jak u civilních, tak vojenských produktů," dodal Čemezov. Upozornil, že několik zemí z Blízkého východu již vyjádřilo zájem o nové letadlo. Konkrétní dohody však zatím nebyly podepsány.

Rusko představilo své osobní letadlo MC 21-300 s jednou uličkou a dvěma motory v roce 2016. Jeho první let se uskutečnil v květnu 2017. S cestujícími má začít létat v roce 2019, po dokončení všech testů.

 

Zatím existují tři varianty letounu MC, maximální kapacita je 165 cestujících. Stroj vyrábí ruská firmy Irkut Corporation.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka