Nový majitel Letiště Brno chce s krajem co nejdřív jednat o nájmu

23.11.2017

Společnost Accolade, která je novým vlastníkem firmy Letiště Brno, se hodlá co nejdříve sejít s vedením Jihomoravského kraje. Chce mluvit o případné revizi nájemní smlouvy, která je platná do roku 2054, a v minulosti ji mnozí politici kritizovali. Podle nového předsedy představenstva Letiště Brno Milana Kratiny chce společnost oprostit jednání od dřívějších emocí a vypjaté atmosféry. Řekl to dnes novinářům. Snahou je podle něj také přivést na letiště více osobních i nákladních letů.

Kraj je vlastníkem brněnského letiště, Letiště Brno ho má pronajaté od počátku tisíciletí. Aktuálně letiště kraji platí roční nájem 25 milionů korun.

O konkrétních linkách zatím Kratina hovořit nechtěl. V minulých dnech zástupci kraje uvedli, že by mohlo od konce března začít létat i pět nových linek. "Chceme více spolupracovat s městem i krajem a společně se snažit o rozvoj. Rádi bychom, aby letiště využívali jak podnikatelé, zástupci firem či univerzit, tak běžní obyvatelé jižní Moravy i okolních krajů. Konkrétní kroky však zatím nemůžeme komentovat, s dopravci jednáme průběžně," řekl Kratina.

Řekl ale, že je potřeba najít rozumný kompromis mezi požadavky leteckých společností na jedné straně a letiště, kraje či města na straně druhé. "Osobní doprava v regionech se stává výrazně dotovanou danými regiony. V Brně někteří dopravci, kteří odsud létali, sice vydělávali, ale dostali jinde výhodnější podmínky. Letecké společnosti sice nesmí získávat veřejnou podporu, ale získávají spoluprací výhodnější podmínky," uvedl Kratina. Příkladem je linka do Mnichova, která by bez finanční podpory kraje a města nelétala.

Jednání s krajem o smlouvě mají začít ještě letos a pokračovat budou příští rok. "Chceme debatu posunout do fáze věcných argumentů. Abychom si řekli, co se platí, proč se to platí a jestli je to dobře, nebo špatně a hledat akceptovatelná řešení," řekl Kratina. Předpokládá, že smlouva bude spíš revidována, než že by vznikla nová.

Kratina také počítá s tím, že by se mohla v budoucnu rozvinout plánovaná logistická zóna severně od parkoviště, kde je dosud pole. Samotné zázemí letiště by se mělo zmodernizovat tak, aby se přiblížilo potřebám "mileniálů", tedy mladé a nastupující generace, jejíž potřeby se liší od čtyřicátníků či padesátníků. "Mileniálové nejsou ti, kteří by nakupovali v klasických freeshopech alkohol, mají jiné záliby. Chtějí jiný sortiment a hlavně budou hledat víc zábavy na letišti, napojení na sítě," dodal Kratina.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka