Letiště v Plané dnes už jen vzpomíná na někdejší rušný provoz

09.12.2017

Letiště v Plané u Českých Budějovic patřilo po druhé světové válce mezi důležité základny československého a později českého letectva. Stíhací piloti však aerodrom, zkolaudovaný v původní podobě 13. prosince 1937 pro civilní provoz, opustili koncem roku 1994. Poté ještě nějakou dobu sloužil armádě hlavně jako opravárenská základna, před 12 lety však vojáci odešli definitivně; plány na rozsáhlé civilní využití letiště se naplňují jen pomalu.

Během půl století, kdy základna v Plané sloužila armádě, byly na jejích drahách k vidění nejrůznější stroje. Krátce po válce třeba elegantní spitfiry bývalé 312. perutě RAF i domácí verze messerschmittů Bf 109, Avie S-199 zvané "mezek". S těsně poválečnou érou je spojena i jedna z nejzajímavějších, ale také dlouho tajených epizod zdejšího letiště, v roce 1948 se tu v rámci československé pomoci mladému židovskému státu učili létat izraelští piloti včetně pozdějšího prezidenta Ezera Weizmana.

Akce zvaná Hagana se později přestěhovala na Slovensko a samotné vztahy s Izraelem nakonec pod sovětským vlivem ochladly. Na přelomu 40. a 50. let, v době rozbíhající se studené války, se českobudějovické letiště připravovalo na přijetí modernějších letounů a prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Nové dráhy i lepší zázemí umožnily obsloužit nejmodernější letouny té doby, migy "patnáctky". Jejich příchod byl ale jen začátkem dlouhé proudové éry na letišti v Plané.

Více než čtyři dekády zde sídlil 1. stíhací letecký pluk, který postupně dostal do výzbroje například letouny MiG-19 (první nadzvukový typ u čs. letectva), MiG-21 a od konce 70. let pak také "třiadvacítky" s měnitelnou geometrií křídel. Vůbec nejmodernější letouny, výkonné MiGy-29, ale přišly do řadové služby v Plané až po rozpadu federace. Letiště na jihu Čech přitom patřilo k nejkvalitnějším v Československu, což bylo dáno i tím, že u Českých Budějovic sídlily opravárenské dílny.

Počátky letectví v Českých Budějovicích přitom byly poměrně rozpačité a nic nenasvědčovalo tomu, že se zde v druhé polovině 20. století bude velmi intenzivně létat. S návrhem na vybudování letiště přišla už v únoru 1920 jistá Československá letecká dopravní společnost, velkolepé plány této firmy na vybudování celostátní sítě aerodromů s pravidelnými každodenními linkami ale zůstaly jen na papíře. Civilní letectví se začalo v mladém Československu naplno rozvíjet až v roce 1923.

V téže době se zformoval českobudějovický aeroklub a v roce 1926 ve městě vznikla Masarykova letecká liga, která šířila mezi Čechoslováky letecké modelářství a také organizovala kurzy bezmotorového létání. S vybudováním letiště se ale v Českých Budějovicích příliš nepokročilo až do začátku 30. let. Teprve počátkem roku 1931 vybrali místní radní vhodný pozemek u Plané a v prosinci 1932 přišli dělníci. Nezaměstnaní, kteří letiště v rámci veřejné služby stavěli, ale práci moc nedali.

Budování letiště tak - kromě nepřízně počasí - provázely průtahy, kvůli kterým se podařilo letištní plochy dokončit teprve koncem května 1935. Na hangáry, ale třeba také na příjezdovou cestu si aviatici sice ještě museli nějakou dobu počkat, přesto se na novém letišti již začalo létat. Oficiální zahájení provozu ale přišlo teprve po dokončení potřebného zázemí. Tři hangáry byly hotové na jaře 1937 a koncem června téhož roku se na letišti konal velkolepý letecký den.

Už tehdy se zde představila vojenská letadla včetně stíhaček Avia B-534. V napjatém období konce 30. let se do Plané přestěhovala jednotka vojenského letectva i četnické letecké hlídky, jež střežily hranice. Za okupace na letišti sídlila letecká škola luftwaffe a civilní provoz ustal. Nakrátko se vrátil po válce, 50. léta ale přinesla na dlouho konec civilního využití. V posledních letech se České Budějovice spolu s krajem snaží z Plané vybudovat veřejné mezinárodní letiště.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka