Maďarské gripeny musely vzlétnout kvůli letadlu, jež se nehlásilo

01.01.2018

Stíhačky JAS-39 Gripen musely ráno 30.12.2017 nakrátko vzlétnout z letecké základy v Kecskemétu poté, co ze Slovenska do maďarského vzdušného prostoru vstoupilo letadlo, aniž by navázalo spojení s letovými dispečery. S odvoláním na ministerstvo obrany o tom informovala agentura MTI. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o planý poplach.

Letadlo Boeing 748 s neupřesněným počtem cestujících na palubě vlétlo do maďarského vzdušného prostoru v 10:29 SEČ, nenavázalo ale spojení s řízením letového provozu. Do Maďarska přiletělo ze Slovenska, na svou cestu ale vyrazilo ze Spojených států a namířeno mělo do Bahrajnu.

Nakonec se dispečerům podařilo s letadlem navázat spojení, a piloti původem švédských stíhaček, které používá i české letectvo, se mohli vrátit na leteckou základnu v Kecskemétu ve středním Maďarsku. Boeing pokračoval na své cestě na Blízký východ, uvedlo v prohlášení maďarské ministerstvo.

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační, Wikimedia - Milan Nykodym

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka