Aerolinky Niki koupí za 20 milionů eur majitel British Airways

01.01.2018

Novým majitelem nízkonákladových rakouských aerolinek Niki se stane britská letecká skupina International Airlines Group (IAG). Vlastník leteckých společností British Airways, Iberia a Vueling podle agentury Reuters uvedl, že za zkrachovalou firmu zaplatí 20 milionů eur (zhruba 511 milionů Kč) a poskytne jí dodatečnou likviditu až 16,5 milionu eur.

Obchod má být dokončen do konce února příštího roku, napsala agentura APA. Dalšími uchazeči o převzetí aerolinek byli jejich zakladatel a bývalý automobilový závodník Niki Lauda a cestovní kanceláře TUI a Thomas Cook.

IAG založila za účelem převzetí Niki v Rakousku dceřinou firmu své nízkonákladové španělské aerolinky Vueling. Fungovat bude samostatně, nová společnost plánuje, že převezme zhruba 740 zaměstnanců Niki. Získá až 15 strojů Airbus A320 a právo odlétat a přistávat na letištích ve Vídni, Düsseldorfu, Mnichově, Palmě de Mallorca nebo Curychu, napsaly agentury.

"Niki byla ekonomicky nejvíce životaschopnou částí společnosti Air Berlin a její zaměření na dovolenkové lety výborně zapadá do strategie Vuelingu," uvedl v tiskovém prohlášení šéf IAG Willie Walsh.

Na převzetí aerolinek Niki se již v říjnu dohodla největší německá letecká společnost Lufthansa. Byla ale nucena dohodu zrušit kvůli negativnímu postoji Evropské komise. Aerolinky Niki následně požádaly soud o zahájení konkurzního řízení.

Niki provozuje především dovolenkové lety do destinací jako jsou Kanárské ostrovy, severní Afrika a Turecko. V Německu a Rakousku zaměstnává zhruba 1000 lidí. Posledním majitelem firmy byla druhá největší německá letecká společnost Air Berlin. Ta letos v srpnu vyhlásila platební neschopnost.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka