Nové letecké linky z Brna začnou létat až v dubnu

01.02.2018

Brno 1. února (ČTK) - Nové letecké spojení Brna a pěti evropských měst, které bude zajišťovat rumunský dopravce Blue Air, se zpozdí o několik týdnů. Původně se počítalo s tím, že letadla vzlétnou již koncem března s platností letního letového řádu, nyní se předpokládá, že to bude až v dubnu. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD). Jihomoravský kraj společně s dopravcem založil společnost Blue Air Moravia Transportation.

Důvodem zdržení, na které dnes upozornil server Zdopravy.cz, je pomalejší jednání s Rumuny. "Celá firma se kolem přelomu roku soustředila na dotažení nákupu 17 nových letadel a teprve poté se zase rozběhla jednání. Nyní se předpokládá, že skončí tak, že se do půlky února podepíše smlouva a pak bude možné začít prodávat letenky," uvedl Hanák.

Kraj bude mít v nové firmě podíl 35 procent, část bude mít Brno, většinu však bude vlastnit rumunský dopravce. Kraj chce letos na podporu leteckých linek dát 60 milionů korun. Lidé se díky nim dostanou z Brna třikrát týdně do Milána a Bruselu, zbylé linky poletí dvakrát týdně do Říma, Barcelony a Lvova.

Plán kalkuluje s tím, že linky přepraví ročně kolem 130.000 cestujících, v letadle má být přes 120 míst. Nyní létají z Brna jen dvě pravidelné linky, a to do Londýna a do Mnichova. Loni letiště zastavilo propad v počtu odbavených cestujících, letištěm jich prošlo zhruba 460.000, což je nejvíce z českých regionálních letišť. Brněnské letiště využívají z více než poloviny cestující charterových letů během letních dovolených. Loni skončily pravidelné linky na londýnské letiště Luton a do Eindhovenu, v minulých letech také přestala létat letadla do Moskvy.

Kraj i město si od většího počtu linek slibují větší atraktivitu regionu pro zahraniční investory i turisty.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka