Zisk Airbusu stoupl navzdory problémům s transportérem A400M

15.02.2018

Amsterodam 15. února (ČTK) - Čistý zisk výrobce letecké techniky Airbus se loni meziročně téměř ztrojnásobil. Stoupl na 2,9 miliardy eur (téměř 74 miliard Kč) z 995 milionů eur (zhruba 25 miliard Kč), a to navzdory přetrvávajícím problémům s vojenským transportérem A400M. Společnost dnes uvedla, že kvůli projektu A400M musela v roce 2017 zaúčtovat mimořádné náklady ve výši 1,3 miliardy eur.

Tržby zůstaly beze změny a činily 67 miliard eur. Výsledky překonaly očekávání firmy samotné i analytiků. Airbus o 11 procent navýší dividendu.

Firma nyní jedná se zeměmi, které si letouny A400M objednaly. Nedávno se jí podařilo dosáhnout podpisu memorand o porozumění, mimo jiné o úpravě plánu dodávek. Celkové náklady na urovnání sporů ohledně letounů A400M, které po léta provázejí problémy včetně pádu během testovacího letu v roce 2015 ve Španělsku, jenž zavinil smrt posádky, se vyšplhaly již na více než osm miliard eur.

V nových zakázkách Airbus v loňském roce opět porazil svého amerického rivala Boeing. Objednávky loni obdržel na 1109 letadel, což je proti předchozímu roku nárůst o 52 procent. Boeing jich získal jen 912.

Evropský výrobce však dodal zákazníkům méně letadel než konkurent, přestože dosáhl svého rekordu 718 strojů. Pozici největšího výrobce letadel na světě si ale udržel Boeing se 763 dodávkami.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka