Letiště v Irbílu a Sulajmáníji obnoví mezinárodní provoz

13.03.2018

Bagdád 13. března (ČTK) - Letiště ve městech Irbíl a Sulajmáníja v iráckém Kurdistánu se opět otevřou pro mezinárodní provoz. Rozhodl o tom dnes prostřednictvím dekretu irácký premiér Hajdar Abádí. Mezinárodní lety by měly být obnoveny do týdne. Letiště pro ně byla uzavřena půl roku kvůli referendu, v němž Kurdové loni odhlasovali nezávislost svých autonomních provincií. Bagdád za to na ně uvalil sankce, k nimž patřilo také přerušení provozu letišť.

Regionální vláda iráckého Kurdistánu předala podle Bagdádu kontrolu nad oběma letišti federálním úřadům. Zdroje kurdské správy podle kurdských médií ale tyto informace nepotvrdily.

Mezinárodní provoz v Irbílu a Sulajmáníji byl zastaven loni na konci září, letos v únoru Irák prodloužil zákaz do 31. května. Původně měl skončit 28. února.

Mluvčí Abádího úřadu dnes řekl, že o přesném ukončení blokády letišť rozhodne to, kdy se zaměstnanci podléhající centrální vládě ujmou svých úkolů. Bagdád bude mít napříště pod kontrolou pasy, povolení k pobytu, celní záležitosti a celní poplatky.

Kurdové uspořádali referendum loni 25. září. Bagdád výsledek neuznal, protože hlasování podle něj nebylo legální. Od vyhlášení zákazu mezinárodní letecké dopravy do iráckého Kurdistánu museli lidé odlétající do zahraničí volit trasu přes Bagdád. Cizinci cestující do Kurdistánu pro vstup v minulosti nepotřebovali víza vydaná federálními úřady, což se nyní změnilo.

Agentura AFP upozornila, že spory mezi kurdským regionem a Bagdádem přetrvávají. Kurdští členové federálního parlament bojkotovali březnové zasedání, při němž poslanci schválili rozpočet na letošní rok. Protestovali tak proti citelnému snížení příspěvků určených Kurdistánu z federálních příjmů. Z původních 17 procent byly zredukovány na 12,6 procenta. Současná vláda příspěvek stanovila podle počtu obyvatel provincií, minulá vláda Núrího Málikího výši příspěvku určila jednostranně v zájmu udržení přízně Kurdů.

Rozpočet, který měl být schválen do začátku roku, prezident Fuád Masúm odmítl podepsat kvůli tomu, že odporuje ústavě. "Poslali jsme rozpočet zpět parlamentu k přepracování s ohledem na právní a ústavní rozpory, na něž jsme upozornili," uvedl dnes prezidentův právní poradce. Masúd je podle zvyklosti Kurd, vládě předsedá šíitský muslim a parlamentu sunnita.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka