Zisk Lufthansy se loni zvýšil o třetinu, je potřetí rekordní

15.03.2018

Frankfurt 15. března (ČTK) - Čistý zisk německé letecké společnosti Lufthansa se loni zvýšil o třetinu na 2,37 miliardy eur (60 miliard Kč). Již třetím rokem byl rekordní. Firmě vzrostly o 12,4 procenta na 35,58 miliardy eur i tržby, také díky převzetí letky zkrachovalých aerolinek Air Berlin. Pro letošek společnost podle svého dnešního sdělení odhaduje mírně nižší zisk, protože kvůli nedostatku pilotů a strojů není schopna dostatečně zareagovat na růst poptávky.

Lufthansa loni těžila nejen z nízké ceny paliva a rostoucího zájmu o letecké služby, ale i z krachu konkurenčního dopravce Air Berlin. Ten nejdříve způsobil, že se na ni obraceli jeho klienti a následně, když Lufthansa konkurenta převzala, mohla díky jeho strojům a posádkám rozšířit nabídku.

Největšímu evropskému leteckému dopravci se loni rovněž podařilo uzavřít po masivních stávkách pilotů dohodu o růstu jejich platů. Jednorázově přitom ušetřila půl milionu eur, protože jim již nebude muset garantovat podnikovou rentu.

Pro letošek počítá šéf firmy Carsten Spohr s růstem cen letenek. Nepodaří se ale navýšit nabídku letů, společnost proto snížila odhad plánovaného růstu kapacit na letošek na 9,5 procenta z původních 12 procent. Provozní zisk, který se letos zvýšil o 70 procent na 2,97 miliardy eur, bude z tohoto důvodu podle firmy letos také o něco nižší.

Ze solidního výsledku Lufthansy budou mít zisk i akcionáři. Společnost se jim rozhodla zvýšit dividendu za loňský rok o 60 procent na 80 centů (20 Kč) na akcii.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka