Pardubická ERA dodá letištní systém do iráckého Kurdistánu

25.03.2018

Pardubice 25. března (ČTK) - Pardubická společnost ERA vyrobí pro letiště v iráckém Kurdistánu systém, který bude sledovat letadla v nízkých letových hladinách až do vzdálenosti 50 námořních mil (asi 93 km). Předpokládá se, že systém bude uveden do provozu v prvním čtvrtletí příštího roku. ČTK o tom informovala Lenka Stejskalová Reichová z firmy. Hodnotu zakázky společnost nezveřejnila.

"Sulajmánía leží v údolí mezi horami, takže letový provoz není možné sledovat pomocí radaru. Multilaterační systém je schopen fungovat a poskytovat letové informace bez podpory klasického radaru," uvedla Stejskalová Reichová.

Systém je odolný i v extrémních teplotách, od minus deseti do 50 stupňů Celsia, a má nízkou spotřebu energie. Stanice ERA umístí na kopce v okolí údolí, kde se nachází letiště. Mezinárodní letiště Sulajmánía zahájilo provoz v roce 2005. Leží 15 kilometrů od města Sulajmánía a má tři terminály.

Autonomní irácký Kurdistán je složen ze čtyř provincií na severu země - Dahúk, Halabdža, Irbíl a Sulajmáníja. Na rozloze 41.700 kilometrů čtverečních tam žijí asi tři miliony lidí. Kurdové v Iráku mají vlastní správu - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílely na bojích proti IS v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.

Firma ERA patří zbrojařské skupině Omnipol. Společnost se orientuje na systémy pasivní radiolokace pro civilní i vojenské účely. Za dvě dekády své existence instalovala přes 100 systémů ve více než 60 zemích pěti kontinentů.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka