Katarské stíhačky přelétly v blízkosti civilních letadel SAE

27.03.2018

Dubaj 27. března (ČTK) - Dvě katarské stíhačky se dostaly do nebezpečné blízkosti dvou civilních letadel ze Spojených arabských emirátů. Oznámila to dnes agentura WAM z emirátů. Incident se stal v pondělí v bahrajnském vzdušném prostoru. Nejde o první případ ohrožení civilní dopravy nad těmito arabskými státy. Katar je od roku 2017 v diplomatickém sporu se SAE, Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Egyptem kvůli svým kontaktům s Íránem a údajné podpoře radikálních islamistických skupin.

Agentura pro civilní letectví SAE (GCAA) nový případ hrozící kolize označila za provokaci. Do podobných potíží se civilní letadla emirátů dostala kvůli armádním strojům Kataru od prosince už dvakrát. Navzdory incidentu však SAE zatím neplánují měnit trasy civilních letů, uvedla GCA.

Katar tvrzení úřadu pro civilní letectví SAE popřel a naopak emiráty obvinil z narušování katarského vzdušného prostoru.

Bahrajn ale informaci o pondělním incidentu potvrdil. Jeho úřad pro civilní letectví oznámil, že dvě katarské stíhačky proletěly pod airbusem, který letěl z emirátů do Říma, a že posádka civilního letadla musela vystoupat do větší výšky. Dle pozdějších sdělení GCAA se stíhačky k civilnímu letounu přiblížily do vzdálenosti 800 metrů horizontálně a 213 metrů vertikálně.

Podle Bahrajnu to byl v pondělí už druhý obdobný případ hrozící kolize. Bahrajnská agentura BNA oznámila, že katarské vojenské stroje neměly pro vstup do bahrajnského leteckého prostoru povolení a že Bahrajn vznese stížnost k Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO).

Čtyři země, jež viní Katar ze spojenectví s Íránem, na Dauhá uvalily diplomatické, obchodní i cestovní sankce. Katar tvrdí, že se jej snaží tyto státy přinutit, aby se podrobil jejich zahraniční politice.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka