Vláda USA schválila možnost prodeje stíhaček F-16 na Slovensko

04.04.2018

Washington 4. dubna (ČTK) - Americká vláda dnes schválila možnost prodeje stíhaček F-16 Slovensku, kde by mohly nahradit dosluhující ruské stroje MiG-29. Oznámila to agentura AFP. Podle slovenských médií se ale Bratislava dosud nerozhodla, zda americké letouny koupí. Ve hře stále zůstávají švédské stíhačky JAS 39 Gripen.

Slovensko již za předchozí vlády v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů, které používá i česká armáda. Nynější slovenský ministr obrany Peter Gajdoš loni novinářům ale řekl, že jednání musela začít od začátku, protože švédská strana nemá zájem o pronájem letových hodin, jak tomu bylo v případě Česka. Mezitím země dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

Podle AFP dala vláda prezidenta Donalda Trumpa zelenou prodeji 14 strojů F-16, náhradních dílů a raket vzduch-vzduch za 2,91 miliardy dolarů (60 miliard korun) na Slovensko. O možné zakázce pro výrobce Lockheed Martin informovala Kongres, jehož schválení dodávka na Slovensko podléhá.

"Nynější slovenské stíhací letouny nejsou schopny součinnosti s americkými silami ani s regionálními spojenci," uvedlo ministerstvo obrany USA v důvodové zprávě. Zároveň informovalo, že vláda schválila i zbrojní dodávky dalším americkým spojencům Španělsku a Británii.

Slovenský list Denník N dnes napsal, že o schválení slovenského kontraktu bude americký Kongres jednat v nejbližších dnech. Součástí dohody má být i návrh splátkového kalenádáře. Američané podle slovenského listu nabízejí Bratislavě nejmodernější verzi F-16, která dosud není v sériové výrobě.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Pixabay

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka