Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti a staveb 40 mil

09.04.2018

Brno 9. dubna (ČTK) - Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti provozu a do stavebních úprav 40 milionů korun. Za deset milionů už slouží na letišti nové hasičské auto i s novým zázemím pro hasiče, 20 milionů korun půjde na větší kapacitu pasové kontroly, na nové rentgeny a detektory a dalších deset milionů do stavebních úprav. Na tiskové konferenci to dnes uvedli hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina, který je zároveň spolumajitelem skupiny Accolade, jež má letiště od kraje v nájmu.

I přes investice se kraji ani vedení Letiště Brno nedaří přilákat nové dopravce, kteří by zajišťovali spojení Brna pravidelnými linkami. Jednání s rumunským Blue Air zkrachovala, vedení kraje uvádělo, že se bude z Brna létat do pěti evropských destinací. Šimek i nadále hovoří o snahách zajistit nové linky z Brna. "I když v současnosti nelze mluvit o konkrétních termínech a destinacích, doufám, že ještě v letošním roce uvidíme z Brna odlétat pravidelné linky do dalších destinací mimo stávající Londýn a Mnichov. Jižní Morava to pro svůj další rozvoj potřebuje a kraj pro to udělá maximum," řekl Šimek. V posledních letech se naopak linky rušily a londýnská linka je jedinou čistě komerční, na mnichovskou kraj přispívá ze svého rozpočtu.

Nový je na letišti hasičský speciál, dále kryté mobilní schody k letadlům, které umožní cestujícím překonat suchou nohou cestu do letištní haly v případě nepřízně počasí. Letištní technika se rozrostla o nový tahač, který zjednoduší manipulaci, protože dokáže odtlačit i větší letadla.

Na část investic do větší bezpečnosti přispěl i Státní fond dopravní infrastruktury. Letiště rozšiřuje kapacitu pasové kontroly pro cestující mimo schengenský prostor, investuje do nových rentgenů a detektorů zakázaných látek. Udělalo také nové oplocení kolem přistávací a vzletové dráhy. Peníze jsou připravené i na rozšíření parkoviště před terminálem.

Loni letiště odbavilo přes 470.000 cestujících, což bylo o 50.000 více než o rok dříve, a vrátilo se na úroveň let 2013 a 2015. Více než polovinu cestujících tvoří klienti cestovních kanceláří, kteří využívají charterové lety.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka