Výstava v Plzni se věnuje století československého letectví

20.04.2018

Století československého letectví mapuje nová výstava v Národopisném muzeu Plzeňska v Plzni. Kromě zakladatelů letectva se věnuje také příběhům letců z Plzeňska ve službách Královského letectva RAF nebo pilota, který sestřelil v roce 1953 americké letadlo. Nechybí ani ukázky poválečného vojenského letectví a připomínky 95 let Československých aerolinií (ČSA). ČTK to řekl Ladislav Vitík, kurátor výstavy, která vznikla zejména díky soukromým sbírkám a předmětům z pozůstalosti pilotů.

Návštěvníky upoutají především uniformy a vyznamenání tří generálů z Plzeňska, kteří létali ve službách RAF. Jan Roman Irving byl pilot 311. bombardovací perutě RAF, Antonín Liška a Jaroslav Štandera létali u 312. stíhací perutě. Kromě jejich uniforem výstava ukazuje například Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který Štandera dostal v roce 2006. Návštěvníci uvidí i výbavu pilotů královského letectva - záchranný člun, padáky, kompletní uniformu s kuklou, uvedl Vitík. Portrét připomíná pilota Karla Balíka, který ve službách britského letectva s dopravním letounem přepravoval například představitele Anglie na Jaltskou konferenci.

Z poválečné výbavy letectva představuje výstava například výškový oblek pilota s přilbou z letounu Mi-21 nebo vystřelovací sedadlo z této stíhačky. Vitrína k 95 letům ČSA obsahuje mimo jiné plotovací mapu a navigační kruhové pravítko pro navigátora z letounu Il 62 na dálkových trasách po roce 1968. Lidé se dozvědí i o pilotovi letounu Mig-15 Jaroslavu Šrámkovi, který 10. března 1953 sestřelil u Merklína na Plzeňsku americký letoun F-84 Thunderjet. Stroj spadl až za hranicemi v Německu. Byl to první vzájemný střet amerického a československého letectva za studené války.

Výstava potrvá v muzeu do 3. června.

Zdroj: ČTK

Fotografie: AK Plzeň - Letkov

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka