Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA

26.04.2018

Brno 26. dubna (ČTK) - Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA. Schválili to dnes jihomoravští zastupitelé. Podíl 55 procent v ní bude mít společnost Letiště Brno, která si od kraje jako vlastníka dlouhodobě pronajímá letiště, a zbytek Jihomoravská rozvojová společnost, v níž má podíl kraj a bude mít také město Brno. Kraj hledá dopravce, který by nabídl z Brna nové letecké linky. Chtěl je už od března, ale jednání s rumunskými přepravci ztroskotala.

Pro vznik společnosti hlasovalo 50 zastupitelů, nikdo nebyl proti a pět se jich zdrželo. Firma Moravia GSA bude dceřiná společnost Jihomoravské rozvojové společnosti. Jihomoravská rozvojová společnost se bude starat o rozvoj kraje ve více oblastech a letiště je jen jednou z nich, zatímco Moravia se bude zabývat pouze létáním, řekl novinářům hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Z Brna se nyní létá do Londýna na letiště Stansted a do Mnichova. Nedávno skončily linky do nizozemského Eindhovenu a na londýnské letiště Luton. Kraj usiluje o nové linky do Milána, Bruselu, Říma, Barcelony a Lvova. Donedávna jednal s rumunským dopravcem Blue Air, aby linky začaly létat na jaře, ale nakonec se nedohodly kvůli rozdílnostem v českém a rumunském právu. Hejtman Šimek dnes zastupitelům řekl, že kraj jedná s novými dopravci. Konkrétní ale nejmenoval a neřekl ani termín, kdy by se mělo začít létat.

Jakmile kraj dopravce vybere, vstoupí částečným podílem do společnosti Moravia GSA, která bude linky zajišťovat. Do Moravie se pak budou peníze z kraje a města dostávat prostřednictvím Jihomoravské rozvojové společnosti.

Nové letecké linky jsou prioritou vedení kraje. Kraj i město si od většího počtu linek slibují větší atraktivitu regionu pro zahraniční investory i turisty.

Letiště loni zastavilo propad v počtu cestujících, když jich odbavilo zhruba 460.000. Je to nejvíce z českých regionálních letišť. Více než z poloviny ho využívají cestující charterových letů v letní sezoně.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka