Ostravské letiště potřebuje rekonstrukci přistávací dráhy

25.04.2018

 

Mošnov (Novojičínsko) 25. dubna (ČTK) - Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově je nutné rekonstruovat přistávací dráhu. Náklady se odhadují mezi 1,5 a dvěma miliardami korun. Novinářům to dnes řekl ředitel letiště Jaromír Radkovský.

"Dráha byla naposled rekonstruována v roce 1984. Od té doby se jenom udržuje a už dneska, zejména v letních měsících, máme problém s tím, abychom mohli vůbec i ten malý provoz tady mít," řekl Radkovský.

Rekonstrukce dráhy je podle něj zásadní pro letiště i pro Moravskoslezský kraj. "Když nebude dráha, která bude funkční, tak tady nebude nikdo lítat," řekl Radkovský.

Letišti loni vzrostl počet cestujících meziročně o čtvrtinu, přepravilo více než 324.000 lidí. Počet odbavených cestujících byl na letišti nejvyšší za posledních devět let. Vzrostlo i množství přepraveného nákladu.

Z Mošnova létají pravidelné linky do Prahy, Londýna, Bergama nedaleko Milána a Dubaje a sezonní charterové lety do turistických destinací, hlavně do Řecka, Bulharska a Egypta. Moravskoslezskému kraji, jemuž letiště patří, se loni naopak nepodařilo sehnat žádného zájemce, který by provozoval lety do Amsterdamu a Helsinek.

"Tady nám trošku ujel vlak tím, že v minulosti to kraj podcenil a neumožnili jsme nízkonákladovým linkám tady rozvíjet byznys, takže šly do Katovic," řekl dnes na letišti premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který druhým dnem pokračuje i s některými členy vlády v návštěvě Moravskoslezského kraje.

Stát podle něj chce Ostravu podporovat, protože letecké spojení nutně potřebuje i kvůli investorům, neboť spojení po dálnici nebo vlakem je dlouhé. "Ostrava je důležitá a je potřeba tu dráhu tady postavit. Ale cash flow letiště pod novým vedením je lepší a taky jsem jim doporučoval, že Evropská investiční banka půjčuje peníze i na 30 let," řekl Babiš.

Ředitel Radkovský řekl, že letišti se daří lépe a lépe. "Chtěli jsme samozřejmě peníze z ministerstva financí na výstavbu dráhy a pan premiér řekl, že si máme na dráhu vydělat sami. Tak budeme muset makat," řekl Radkovský. Dodal, že letiště chce budovat nové linky, zvyšovat objem přepraveného nákladu a potřebuje spolupracovat s armádou.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka