Plzeň chystá na první dva červnové dny velkou show s drony

16.05.2018

Plzeň 16. května (ČTK) - Plzeň chystá na 1. a 2. června velkou show s drony. Bezpilotní letouny už ve městě měří úniky tepla v budovách, monitorují průjezdnost, kůrovce a mosty. Policie je využívá k hlídání fanoušků a hledání lidí. Jako jediné město v ČR Plzeň pořádá festival bezpilotního létání DronFest, jehož třetí ročník bude 1. a 2. června v prostoru DEPO 2015. Vstup je zdarma.

Akce patří mezi největší na světě a popularizuje rychle se rozvíjející odvětví, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Aktivity jsou součástí konceptu chytrého města - smart city, který má zlepšit kvalitu života. Loni přišlo na Dronfest 7000 lidí.

"Máme Dronet, vlastní středisko pro firmy a studenty, kteří se zabývají inovacemi a technologiemi spojenými s bezpilotním leteckým průmyslem. Se Západočeskou univerzitou vzděláváme studenty v jedinečném programu zaměřeném na drony," uvedl.

DronFest přibližuje toto odvětví veřejnosti, setkávají se tam odborníci, nabídne i jinak těžko dostupné informace. Předvede letecké ukázky s komentářem, veletrh dronů a závody v FPV létání, při němž mají piloti na sobě brýle, do nichž se jim promítá obraz z kamery umístěné na dronu. V jediné městské FPV aréně v ČR se na ploše 40 krát 30 metrů s překážkami utkají malé závodní drony, současně mohou létat až čtyři najednou. "Na letišti budou velkoplošné obrazovky, takže se návštěvníci mohou vcítit do role závodníků," řekl Luděk Šantora, ředitel správy informačních technologií města.

"Závodní drony mohou létat až 160 kilometrů za hodinu a zrychlení z nula na 100 kilometrů dosáhnou za půl sekundy," uvedl pilot Jan Mittner. Podle něj patří čeští FPV piloti ke špičce, loni skončili třetí na světě. V pátek i v sobotu má závodit 35 až 40 strojů.

Novinkou bude blok pro odborníky a firmy podnikající v bezpilotním leteckém průmyslu. Tématy budou letecká inspekce mostů, střech, vnitřních prostor, detekce zatékání, letecká termografie, drony v zemědělství, identifikace, zaměřování a rušení dronů. "(odborný blok) Je vhodný pro státní i soukromé subjekty z pojišťovnictví, zemědělství, dopravy, energetiky, stavební firmy, výrobní haly i záchranný systém," řekl Šantora.

Veřejnost si vyzkouší například simulátory létání, formuli 1, stav beztíže, adrenalin s TEP Factorem (sportovně zábavní centrum inspirované televizní soutěží Pevnost Boyard), laserové hry a Nerfligu (střelnici s puškami na pěnové náboje). Program začíná vždy v 10:00. Na přednášky přijala pozvání i Gail Orensteinová, novinářka, která zachycuje dronem dění v zemích, kde se válčí.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka