Výrobce letadel chce do letiště u Jihlavy investovat 250 milionů

28.05.2018

Henčov (Jihlavsko) 28. května (ČTK) - Zhruba čtvrt miliardy korun chce investovat do letiště v Henčově u Jihlavy firma Zall Jihlavan airplanes. Podmínkou je zpevněná dráha, pro niž potřebuje jihlavský magistrát získat pozemky od státu. O podmínkách dnes představitelé Jihlavy informovali premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), který letiště navštívil v rámci návštěvy Vysočiny. Kromě výrobce letadel tu mají zájem investovat další soukromé subjekty, řekl náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Zpevněnou dráhu by společnost Zall, která má čínského většinového majitele, používala k testování vyrobených letadel. Zaměřuje se na kategorii ultralight a LSA, tedy lehká sportovní letadla. Zatím musí firma kvůli testům převážet letouny do Českých Budějovic. Po rozšíření výroby by společnost vyráběla a na místě testovala asi 30 letadel ročně, uvedl Popelka.

Pozemky v majetku státu měla Jihlava původně získat za deset milionů korun, uvedl Popelka. Později se ale dohody změnily. Stát požadoval směnu pozemků tak, že Jihlava by musela převést státu o 30 procent víc, než by získala. Stát chtěl dále doplatit 39 milionů. Poslední dohoda ale počítá s tím, že pozemky budou ministerstva obrany a budou sloužit jako záložní letiště, město ale získá oprávnění na nich stavět.

Náklady na výstavbu zpevněné dráhy činí asi 60 milionů. Premiér byl podle jihlavského primátora Rudolfa Chloupka (ČSSD) informován. Nyní by se podle Chloupka měly dojednat přesné podmínky, za jakých by pozemky spravovalo ministerstvo obrany a za jakých by mohly být později převedeny na město.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Wikimedia Comoons, ilustrační

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka