Nizozemsko a Austrálie podniknou kvůli letu MH17 kroky vůči Rusku

25.05.2018

Haag (Nizozemsko) 25. května (ČTK) - Rusko má podíl na zodpovědnosti za sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou z roku 2014. Po čtvrtečním zveřejnění předběžných závěrů vyšetřování pádu letadla Boeing 777 se na tom dnes shodla nizozemská vláda. Spolu s Austrálií chce Nizozemsko podniknout vůči Moskvě právní kroky, uvedl server veřejnoprávní stanice NOS. K přijetí zodpovědnosti Rusko vyzvala Evropská unie či NATO. Rusko jakékoli spojování s tragédií dál odmítá a jeho prezident Vladimir Putin řekl, že jejímu vyšetřování Rusko nemůže plně důvěřovat, protože do něj nebylo zapojeno.

"Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces," uvedl nizozemský kabinet. "Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17," dodala vláda v Haagu.

Nizozemská vláda podle ministra zahraničí Stefa Bloka dnešním krokem obviňuje Rusko ze zodpovědnosti za sestřelení letadla. "Dalším možným krokem je předat případ některému z mezinárodních soudů nebo mezinárodních organizací k posouzení," dodal Blok.

Na palubě malajsijského boeingu 17. července 2014 bylo 298 lidí včetně 15 členů posádky. Většinu cestujících tvořili Nizozemci (193), na palubě byli ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek uvedl, že raketový systém použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil. Patřil podle nich 53. brigádě protivzdušné obrany. Let MH17 byl podle vyšetřovatelů sestřelen raketou systému Buk odpálenou z prostoru, který tehdy ovládali a i nyní ovládají proruští separatisté.

"Samozřejmě, že ne," odpověděl podle agentury Reuters Putin na otázku, zda malajsijské letadlo sestřelila ruská raketa. Putin uvedl, že výsledkům vyšetřování nemůže jeho země plně důvěřovat, Rusové se prý na analýze chtějí naplno podílet.

Podle ministra Bloka předběžné výsledky mezinárodního týmu "ukazují na přímé zapojení Ruska" a na spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. "Vyzýváme Rusko, aby přijalo svou zodpovědnost a plně spolupracovalo v procesu s cílem najít pravdu a dosáhnout spravedlnosti pro oběti letu MH17," uvedl šéf nizozemské diplomacie.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová vyzvala mezinárodní společenství, aby se k Nizozemsku a Austrálii přidalo. "Pokud mohou být armádní zbraně rozmístěny a následně použity k sestřelení civilního letadla v oblasti, která byla prakticky válečnou zónou, pak je mezinárodní bezpečnost ohrožena a my vyzýváme všechny země, aby informovaly Ruskou federaci, že její chování je nepřijatelné," uvedla Bishopová.

Volání australské ministryně dnes vyslyšely například Británie a Německo. "Kreml si myslí, že může jednat beztrestně," uvedl britský ministr zahraničí Boris Johnson. "Ruská vláda se teď musí zodpovídat za své činy ve vztahu ke sestřelení letu MH17," dodal. Německá vláda vyzvala Rusko, aby tragédii zcela objasnilo a pohnalo k zodpovědnosti pachatele. Na palubě letadla zahynulo také deset Britů a čtyři Němci.

Evropská unie a NATO vyzvaly Rusko, aby "přijalo zodpovědnost". Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové vyšetřování ukázalo, že osudná střela "bezpochyby patřila ozbrojeným silám Ruské federace".

Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozhodnutí Haagu přivítal a ministerstvu zahraničí zadal, aby prověřilo, jak by se mohl Kyjev do procesu avizovaného Nizozemskem a Austrálií zapojit.

Ještě před Putinem také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění z jakéhokoli zapojení Ruska do sestřelení letadla odmítl. Ruští odborníci nebyli podle něj součástí mezinárodního týmu vyšetřovatelů, a Moskva tak nemůže plně věřit předloženým závěrům. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že nizozemský ministr Blok, se kterým si telefonoval, nebyl schopen poskytnout žádný důkaz, že se Rusko na sestřelení letadla podílelo.

Už ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany uvedlo, že s incidentem nemá nic společného. Dnes dodalo, že raketa, která let MH17 sestřelila, s pravděpodobností hraničící s jistotou pocházela z výzbroje ukrajinské armády.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka