Aerolinky se obávají vlivu obchodního napětí na letectví

03.06.2018

Sydney 3. června (ČTK) - Rostoucí napětí kvůli mezinárodnímu obchodu by mohlo poškodit letecký průmysl a světovou ekonomiku. Nejistota by mohla ohrozit zvláště služební cesty, které jsou hlavním pohonem zisku v letectví, varovali dnes představitelé aerolinek a leteckého průmyslu.

"Jakákoliv opatření, která omezují obchod a pravděpodobně následně omezí i osobní leteckou přepravu, jsou špatnými zprávami," řekl agentuře Reuters na výročním zasedání Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) ředitel organizace Alexandre de Juniac. Letecká přeprava je podle něj závislá na otevřených hranicích, které umožňují pohyb zboží a osob. IATA zastupuje většinu hlavních leteckých společností světa.

Podobně se vyjadřují i dva největší výrobci letadel, Boeing a Airbus. Nejistota je podle nich špatná pro podnikání a volný obchod pomáhá ekonomickému růstu a vytváří nová pracovní míst. Airbus upozornil, že letecký průmysl existuje hlavně díky tomu, že lidé mohou volně cestovat a trhy jsou otevřené.

Ředitelka Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC) Gloria Guevaraová Manzová dodala, že WTTC je znepokojena novými cly, protože znamenají méně peněz pro investice do infrastruktury, jako jsou přístavy, letiště a hotely. "Ocel pro hotely je jako mouka pro pekárny," řekla.

IATA také varovala, že zřejmě končí tříleté období neobvykle vysokých zisků pro letecké společnosti. Důvodem je očekávaný růst nákladů na pohonné hmoty, pracovní sílu a infrastrukturu.

Zdroj: ČTK

Foto: Ilustrační, Pxhere

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka