Začala Aviatická pouť, představí se desítky letadel

02.06.2018

Pardubice 2. června (ČTK) - Na pardubickém letišti dnes začal 28. ročník Aviatické pouti. Návštěvníkům se při letových ukázkách představí desítky historických letounů i nejmodernější vojenské stroje. Letecká show přilákala tisíce lidí, řekl ČTK Petr Kolmann z týmu pořadatelů. "Máme plno, počasí vyšlo fantasticky, není tropické vedro. Doufejme, že do večera nepřijdou bouřky. Během víkendu se divákům představí více než 50 strojů," řekl. Přehlídka pokračuje také v neděli.

Začátek akce patřil historii letectví. Návštěvníkům se ve vzduchu předvedl například letoun Blériot, s nímž létal první český aviatik Jan Kašpar. "Velkým diváckým zážitkem je například předvedení britských stíhacích letounů Spitfire, skupina akrobatických letadel týmu Red Bul nebo bojová ukázka z období první světové války. Před sebou máme blok letecké akrobacie a armádní blok. Co číslo, to velký zážitek," řekl Kolmann.

Vojenský blok nabízí třeba ukázku bezpilotního prostředku BRUS, který armáda využívala pro získání záběrů nad sklady ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchovala munice. Vzlétnou i proudové stíhačky JAS-39 Gripen či vrtulníky Mi-171 a Mi-24. Letový program tradičně doplní ukázky pozemní současné a historické vojenské techniky.

Za jedno z největších lákadel přehlídky Kolmann považuje stíhací letoun z druhé světové války, australský CAC Boomerang. "Jsme jedním z prvních leteckých dnů v Evropě, kde je toto letadlo představeno. Bude létat samozřejmě i zítra, nedělní program je totožný s dnešním," řekl ČTK.

Akce připomíná i 100 let české státnosti. "Měli jsme tu už blok letadel z období první republiky. Aviatická pouť si ale historii československého letectví připomíná průběžně celých 28 let," dodal Kolmann.

Aviatickou pouť každoročně za víkend navštíví 25.000 až 30.000 lidí.

 

Zdroj: ČTK, Tomáš Kučera kš

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka