V Náměšti je obří C-17 Globemaster kvůli nakládce vrtulníku

17.06.2018

Náměšť n.O. (Třebíčsko) 17. června (ČTK) - Technici z letecké základny Sedlec u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku si poprvé vyzkoušeli nakládání českého armádního vrtulníku Mi-171Š do amerického obřího letounu. Letadlo C-17 Globemaster v Náměšti přistálo už v sobotu, do Česka přiletělo na mezinárodní cvičení, které se od pondělí koná v Čáslavi. ČTK to řekla mluvčí základny Monika Sochová.

"C-17 může přepravovat jakoukoliv vzduchem dopravitelnou bojovou techniku nadměrné velikosti," uvedla. Technici podle ní testují demontáž listů vrtulníku i jeho upevnění uvnitř letounu. Musí získat zkušenosti s naložením a přepravou na dlouhé tratě v aliančních nákladních letounech a také ověřit kompatibility vrtulníku s nákladovým prostorem letounu.

Do amerického letounu se vejde jeden transportní vrtulník Mi-171Š, uvedla Sochová. Dosud přepravoval tyto vrtulníky české armády letoun Antonov An-124Ruslan, který pojmul najednou až čtyři stroje.

Čtyřmotorový těžký strategický transportní letoun pro dlouhé tratě C-17 je nejflexibilnějším dopravním letadlem amerického letectva. Je efektivní zejména při dopravě bojových jednotek do těsné blízkosti potenciální bitevní zóny. Letadlo obsluhují pilot, kopilot a šéf nákladu. Náklad se na palubu dostává rozměrnými nákladovými vraty v ocasní části trupu, řekla Sochová.

Státy Severoatlantické aliance si pronajímají letouny An-124 od roku 2006 v rámci programu SALIS od ukrajinské společnosti Avialinii Antonova a ruské Volga-Dněpr, která podle zpráv francouzských a ruských médií přestane od příštího roku s NATO spolupracovat. Ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj z firmy v dubnu uvedl, že rozhodnutí padlo kvůli sankční politice západních zemí.

Mezinárodního cvičení Sky Avenger 2018 se bude v Čáslavi konat až do 29. června.

Letecké útvary posádky Náměšť nad Oslavou byly založeny 1. října 1956. Byl to 20. stíhací letecký pluk se zabezpečovacími útvary. Nejprve působil na letišti v Čáslavi. Na nové letiště u Náměště nad Oslavou se přesunul 14. ledna 1960. V průběhu let prodělal pluk řadu změn. V roce 2013 se do Náměště natrvalo přesunuly vrtulníky z Přerova a provoz proudových letounů byl v Náměšti ukončen. Od prosince 2013 náměšťská základna funguje jako 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka