Čáslavská základna přivítala účastníky cvičení Sky Avenger 2018

15.06.2018

Čáslav (Kutnohorsko) 15. června (ČTK) - Čáslavská letecká základna dnes přivítala účastníky mezinárodního cvičení Sky Avenger 2018, které začíná v pondělí a potrvá do 29. června. Odpoledne přistály v Čáslavi tři americké transportní letouny C-130 Hercules s materiálem pro americkou jednotku a personálem, který bude na cvičení leteckou techniku obsluhovat. Na pardubické letiště zároveň dosedl tankovací letoun KC-135.

"Dopravní letadla Hercules letěla z Texasu 22 hodin včetně zastávek. Zastávky měly dvě - v Kanadě a v severoirském Belfastu," řekl ČTK mluvčí čáslavské základy Tomáš Maruščák. Po vyložení materiálu letouny zase odletěly.

Letové akce jsou plánovány od pondělí. Do česko-amerického cvičení se zapojí nadzvukové letouny JAS-39 Gripen a lehké bitevníky L-159 Alca z čáslavské základny a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171 z Náměště nad Oslavou. Spojené státy na cvičení vyšlou stroje F-16 Fighting Falcon. Přiletět by měly ještě dnes nebo v sobotu.

Transport nezbytného logistického materiálu má americkým vojákům zabezpečit také v sobotu stroj C-17 Globemaster. Jde o strategický transportní letoun, který dokáže přepravit téměř 80 tun nákladu, jeho celková hmotnost činí 263 tun. "Schopnost přijmout alianční jednotky a poskytnout jim zázemí je jedním z hlavních úkolů naší základny," uvedl velitel 21. základny taktického letectva Čáslav Petr Tománek.

Piloti budou k leteckému výcviku využívat hlavně prostory na jihu a severovýchodě Čech. "V rámci komplexních misí se do cvičení zapojí také alianční letoun včasné výstrahy a varování AWACS," uvedl zástupce řídicího cvičení Tomáš Merta. Merta. Tento letoun bude působit v českém nebo polském vzdušném prostoru.

Akce plánovaná se pořádá na základě dlouholeté spolupráce s nebraskou a texaskou národní gardou. Obdobné cvičení se v Čáslavi konalo naposledy v roce 2009. Čeští stíhači s kolegy z letky Lone Star Gunfighters ze San Antonia tehdy sváděli vzdušné souboje a simulovali údery na pozemní cíle.

Spolupráce mezi českou armádou a nebraskou a texaskou národní gardou začala v roce 1993, prvotním cílem bylo pomoci české armádě v přípravě ke vstupu do NATO. Vojáci pořádají společná cvičení v Česku nebo Texasu a vyměňují si zkušenosti v oblasti velení a řízení, kybernetické obrany, likvidace výbušných zařízení nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka