Vrtulníky z Náměště cvičí ve Francii létání ve vysokých horách

18.06.2018

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 18. června (ČTK) - Čtyři desítky vojáků z vrtulníkové základny z Náměště nad Oslavou na Třebíčsku odletěly do francouzských Pyrenejí. Budou nacvičovat létání ve vysokohorském terénu. Výcviku se účastní posádky, které jsou vybrány do vrtulníkové jednotky evropské vojenské spolupráce pro druhou polovinu roku 2019. Uvedla to dnes mluvčí základny Monika Sochová. Cvičení skončí 29. června.

Středisko Sainte-Léocadie využívají nejen piloti francouzské armády, ale i vrtulníkové letky z Belgie, Velké Británie, Nizozemska a Německa. Z Náměště tam vyrazily tři transportní vrtulníky Mi-171Š. Vrcholy ve výcvikových prostorech dosahují téměř 3000 metrů nad mořem. Samotné letiště s travnatou vzletovou a přistávací dráhou je na náhorní plošině ve výšce 1320 metrů nad mořem.

Posádky mají ve Francii možnost vyzkoušet si chování vrtulníku na jeho krajních limitech. Výkon stroje omezují velké nadmořské výšky i vysoké teploty vzduchu. Pyreneje nabízejí podmínky, se kterými se piloti v České republice nesetkají, zdůraznil starší instruktor základny Ladislav Zajíček.

Stroje Mi-171Š s aktivními i pasivními prvky ochrany a pancéřovaným kokpitem jsou stále perspektivním typem vrtulníku používaným v české armádě. Náměšťskou základnu ale čeká obměna bitevního vrtulníku Mi-24/35 a přechod na nový víceúčelový vrtulník.

Ministerstvo obrany plánuje nakoupit 12 nových vrtulníků za deset až 15 miliard korun. Chce pořídit stroje i jejich výstroj a vybavení, včetně výzbroje a munice. Součástí zakázky bude logistická a servisní podpora a výcvik leteckého personálu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka