Před 50 lety se otevřelo v Ruzyni "nové" letiště

14.06.2018

Praha 14. června (ČTK) - Letiště v Praze-Ruzyni, které od října 2012 nese jméno Václava Havla, patří k nejvýznamnějším vzdušným přístavům v regionu. Provoz na něm začal v roce 1937, nejvýraznější změny pak přinesly roky 1960 až 1968, kdy vedle původního "starého" vyrostl zbrusu nový areál. Toto severní letiště zahrnovalo vzletovou a přistávací dráhu, odbavovací terminál, opravárenský hangár a další obslužné budovy. Zprovozněno bylo před 50 lety, 15. června 1968.

Nová budova a další provozy výrazně zvýšily kapacitu na 2,3 milionu cestujících, přistávací dráhy již umožňovaly provoz velkokapacitních letadel. Rozsáhlé rekonstrukce se letiště dočkalo v letech 1989 až 1992, ani ta však nestačila pokrýt rostoucí zájem o leteckou přepravu. V polovině 90. let proto začala další etapa výstavby, která letiště rozšířila o nový odbavovací komplex, nákladní terminál i další objekty.

Odbavovací haly jsou tak schopné obsloužit narůstající počet pasažérů, problémem však zůstává omezená kapacita vzletové a přistávací dráhy. Už řadu let se hovoří o potřebě vybudování nové dráhy, ta ale i pro odpor okolních obcí stále zůstává jen na papíře. Přesto se loni na Letišti Václava Havla zvýšil počet odbavených cestujících o 17,9 procenta na rekordních 15,4 milionu lidí.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka