Čeští letci budou v budoucnu cvičit s německými kolegy

07.06.2018

Praha/Brusel 7. června (ČTK) - Část českých stíhacích letounů Gripen se stane součástí aliančního mnohonárodního uskupení vzdušných sil. Budou tak cvičit společně s německými kolegy a připravovat se na případné společné nasazení, které by musela schválit česká politická reprezentace. Dopis se záměrem zapojit se do tohoto uskupení dnes na okraj zasedání ministrů obrany států NATO v Bruselu podepsala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Česká armáda chce do mnohonárodního uskupení vzdušných sil zapojit jeden roj stíhacích letounů Jas-39 Gripen, tedy čtyři letouny a 20 lidí. "Podílet se na mnohonárodním vzdušném uskupení je skvělou příležitostí, jak prodat vynikající schopnosti našich letců směrem k našim spojencům v rámci NATO a zároveň se od nich dál učit," uvedla Šlechtová k německé iniciativě Framework Nations Concept (FNC), pod niž uskupení spadá.

Čeští piloti by měli v rámci iniciativy v budoucnu společně cvičit s německými kolegy, spolupráce pomůže například sladit operační postupy a umožní tak případnou další spolupráci včetně společného nasazení. "Neznamená však, že by vyčlenění letci byli podřízeni německému velení, jejich nasazení vždy musí být nejdříve odsouhlaseno politicky v souladu s Ústavou ČR," zdůraznil Fajnor.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka