Britský parlament schválil stavbu třetí ranveje na Heathrow

25.06.2018

Londýn 25. června (ČTK) - Britský parlament dnes schválil kontroverzní plán stavby třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Poslanci posvětili stavbu, která podle části veřejnosti zhorší životní prostředí v Londýně, jasnou většinou 415 ku 119 hlasům. Projektu za 14 miliard liber (410 miliard korun) však téměř jistě budou stát v cestě soudní pře, uvedla agentura AP.

O rozšíření hlavního britského letiště se v zemi vedly spory dlouhá léta. Vláda konzervativní premiérky Theresy Mayové schválila plán na stavbu nové odletové a přistávací dráhy počátkem června. Ministerská předsedkyně svou podporu zdůvodnila tím, že v době odchodu z Evropské unie posílí rozšíření letiště britský mezinárodní obchod a přispěje k ekonomickému růstu.

Podle ministerstva dopravy dráha umožní uskutečnit dodatečných 260.000 letů ročně a během 60 let zajistí britské ekonomice podporu v hodnotě 74 miliard liber (2,2 bilionu korun).

Plán vyvolal velký odpor některých obyvatel Londýna, kteří se obávají, že provoz na nové ranveji s sebou ponese zvýšení hluku a znečištění vzduchu.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Pixabay

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka