Na cvičení se do ČR chystají americké B-52 či německé Eurofighter

13.07.2018

Praha 13. července (ČTK) - Na letošní mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike vyšlou Spojené státy bombardéry B-52 nebo Německo bojové letouny Eurofighter. Celkem se ho zúčastní až 1300 vojáků, z toho asi 350 ze zahraničí. Cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, se bude konat od 3. do 14. září. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí cvičení Zuzana Špačková.

Letečtí návodčí patří mezi elitní vojáky, kteří mají za úkol předávat pilotům informace o cílech a navádět je na ně. Často proto působí na území nepřítele nebo v bojové zóně.

"V letošním roce kopírujeme osvědčené zkušenosti z předešlých let, žádné novinky nechystáme. Abychom udrželi dosavadní kvalitu cvičení, nebudeme navyšovat ani zapojení vícero států, přestože zájem o účast na cvičení nám každoročně roste," uvedl ředitel cvičení Zdeněk Gabriel.

Výcvik se bude konat ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, 21. základně taktického letectva Čáslav, na pardubickém letišti a u 15. ženijního pluku v Bechyni. Vedle profesionálních vojáků se do něj zapojí i členové aktivních záloh. Účast potvrdilo podle Špačkové 18 zemí včetně USA, Británie, Kanady nebo Německa.

"Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny EF 2000 Eurofighter. Klíčová bude samozřejmě účast ozbrojených sil Spojených států amerických, které přislíbily letouny F-16. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu," poznamenal Gabriel. Výcviku se zúčastní i americké proudové bombardéry dlouhého doletu B-52.

Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například české letouny L-159, gripeny či bojové vrtulníky Mi-24/35. Polsko vyšle Su-22, Slovinsko PC-9. Velká Británie se zapojí letouny Hawk a zabezpečí simulátor pro výcvik leteckých návodčích.

Stroje budou létat hlavně v pracovních dnech mezi 09:00 až 23:00.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka