Nevšední prázdniny s kosmonauty

25.07.2018

Děti z Česka, Ruska, Irska a Spojených arabských emirátů prožily výjimečný prázdninový týden. Ve dnech 14. až 21. července se zúčastnily 1. Mezinárodní letní kosmické školy Společně do vesmíru, během níž proběhlo i přímé spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Zdroj: ru-space-cz.com

Vyvrcholením letní školy, která proběhla v Liberci, se stalo přímé spojení s ruskými kosmonauty na Mezinárodní vesmírné stanici Olegem Artěmjevem a Sergejem Prokopjevem, které zajistila ruská korporace pro kosmickou činnost ROSKOSMOS. V pátek 20. července odpovídali formou videokonference na otázky účastníků tábora. Unikátní spojení probíhalo 23 minut a 2 vteřiny a děti stačily během této doby položit kosmonautům devět otázek.

Na další otázky odpověděl dětem během besedy v science centru iQLANDIA kosmonaut Sergeje Avdějev, který do roku 2005 držel světový rekord v délce pobytu ve vesmíru (747 dnů). Avdějev byl k dispozici dětem téměř po celou dobu jejich pobytu na táboře.

Dopolední program školy byl ve znamení vzdělávacích a tvůrčích workshopů. Děti se věnovaly například stavbě modelů raket. V teoretické části workshopu s vyučujícím podrobně rozebraly, jak rakety létají, jak se vyrábí motorky pro modely, jak raketu zbrzdit, aby se nerozbila při dopadu na zem, a jaká pravidla platí při soutěžích v raketovém modelářství. Tento workshop byl zakončen mezinárodní soutěží v pouštění modelů raket pod vedením mnohonásobného mistra světa v raketovém modelářství Vladimira Meňšikova. 

Další workshopy byly zaměřeny na satelitní snímkování země a analýzu snímků, na uměleckou interpretaci astrologických fotografií vesmíru a kosmických snímků, seznámení se se základy pilotovaných letů do vesmíru a s navigačním systémem GLONASS.

Zbývající část programu byla vyplněna poznáváním liberecké přírody a památek a sportovními aktivitami. Děti se vypravily k Mumlavským vodopádům, dobyly Ještěd, poznaly historii hradu Grabštejn a seznámili se s různými fyzikálními jevy v science centru iQLANDIA.

Škola probíhala v rámci česko-ruské soutěže Vesmír nás spojuje, která je organizována za podpory státní korporace pro kosmickou činnost ROSKOSMOS a pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. 

Organizátoři letní školy Společně do vesmíru a soutěže Vesmír nás spojuje jsou Rusko-česká smíšená obchodní komora, agentura Essential Communication s.r.o., vědeckovýzumná organizace RISKSAT a Mezinárodní asociace účastníků vesmírných činností MAKD.

Zdroj:  ESSCOM

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka