Ministerstvo obrany zmodernizuje šest vrtulníků W-3A Sokol

22.10.2018

Praha (ČTK) - Ministerstvo obrany zmodernizuje šest vrtulníků W-3A Sokol, které používá mimo jiné pro leteckou záchrannou službu. Dostanou vybavení, které jim například umožní přistávat v terénu za snížené viditelnosti, kdy se piloti nemohou spolehnout na svůj zrak. Obrana za vybavení zaplatí asi 31,5 milionu korun bez DPH. O zakázce dnes informoval vládu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zakázku obrana zadá polské firmě Wytwórnia sprzętu komunikacyjnego PZL, která vrtulníky vyrábí. Do strojů bude v letech 2018 až 2020 zabudována zástavba EVS (Enhanced Vision System), která umožní posádkám vrtulníků reagovat na situace, kdy se nemohou spolehnout na svůj zrak. Budou tak moct například bezpečně přistát v terénu v noci a za ztížených meteorologických podmínek."Realizace veřejné zakázky je nezbytná pro dosažení schopností, které zlepší orientaci pilotů a výrazně zvýší bezpečnost letového provozu při nasazení vrtulníků v rámci letecké záchranné služby a Služby pátrání a záchrany (SAR)," podotkl Fajnor.
Ministerstvo předpokládá, že by smlouva měla být uzavřena do konce letošního listopadu. Součástí zakázky je i zabezpečení školení v obsluze a údržbě pro létající a pozemní technický personál.
Armáda má k dispozici deset vrtulníků Sokol. V minulých letech je poslala na nákladnou generální opravu.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka