ŘLP koupilo dva letouny k měření leteckých pozemních zařízení

13.12.2018

Praha (ČTK) - Řízení letového provozu (ŘLP) koupilo dva letouny, které bude využívat k letovému ověřování leteckých pozemních zařízení. Cena obou letounů včetně zabudovaných měřících zařízení je téměř 25 milionů eur (zhruba 646 milionů korun). První stroj podnik převezme příští týden. ŘLP o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Dispečeři je budou používat primárně k monitorování vlastních pozemních zařízení a české armády a také dalších tuzemských subjektů.

"Nové letouny pro naši kalibrační letku představují zcela určitě milník v oblasti našeho komerčního působení. Budeme schopni prostřednictvím moderních letounů a technologicky špičkového vybavení na jejich palubách poskytovat měřící lety pro potřeby podniku a být i nadále schopni se prosazovat na zahraničním trhu," uvedl generální ředitel podniku Jan Klas.Cena obou letounů Beechcraft King Air 350, které ŘLP zakoupilo od německé společnosti Aerodata AG, zahrnuje podle podniku náklady na údržbu letounů, měřících zařízení a výcviku pilotů. První z nich dispečeři převezmou v Praze 18. prosince, do provozu by měl být nasazen v lednu příštího roku. Druhý letoun by měl podnik převzít v prosinci 2019.

Volné kapacity kalibrační letky, které nebudou využity pro ověřování tuzemských zařízení, chce podnik nabídnout zahraničním zákazníkům ze Španělska, Polska, Lotyšska, Tanzanie, Kuby, Uzbekistánu a dalších států.Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Největším zákazníkem podniku v případě využití českého vzdušného prostoru je společnost Emirates, následují německá Lufthansa a Qatar Airways.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka