British Airways po deseti letech obnoví lety do Pákistánu

19.12.2018

Islámábád (ČTK) - Aerolinie British Airways jako první západní letecká společnost obnoví příští rok lety do Pákistánu. Stane se tak po desetileté přestávce, která následovala po teroristickém útoku z roku 2008 na hotel Marriott v metropoli Islámábádu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Automobil napěchovaný výbušninami, který explodoval 20. září 2008 před hotelem v centru pákistánského hlavního města, nastražili podle pákistánských úřadů pravděpodobně muslimští radikálové. Při atentátu zahynulo 55 lidí, včetně českého velvyslance.Během posledních let se bezpečnostní situace v Pákistánu s 208 miliony obyvatel zlepšila a počet útoků extremistů poklesl. Kontrolní stanoviště, která byla před více než deseti lety zřízena na mnoha místech metropole, jsou již převážně odstraněna.

Zástupce britského vysokého komisaře v Pákistánu Richard Crowder novinářům v Islámábádu řekl, že návrat British Airways k letům do Pákistánu byl z velké části umožněn "zlepšením bezpečnostní situace v této zemi".

Pákistánští představitelé krok britských aerolinií uvítali a uvedli, že dodá důvěru dalším zahraničním investorům a sníží izolovanost země.

British Airays plánují zahájit servis na lince mezi londýnským letištěm Heathrow a Islámábádem 2. června. Spojení má třikrát týdně zajišťovat nejnovější letoun British Airways určený pro dlouhé lety Boeing 787 Dreamliner, napsala agentura Reuters.

V současné době zajišťují přímé lety mezi Pákistánem a Británií pouze ztrátové pákistánské aerolinky PIA, jejich stárnoucí letadla jsou ale podle Reuters častým předmětem stížností pasažérů.

Do Pákistánu létají často také blízkovýchodní přepravci Qatar Airways, Etihad Airways a Emirates, které představují pro pákistánskou společnost PIA tvrdou konkurenci. Pravidelné spoje do Pákistánu mají i Turkish Airlines.Pákistán získal nezávislost současně s Indií v roce 1947, kdy skončila britská nadvláda nad tehdejší Indií. V Británii žije více než milion lidí pákistánského původu. Podle British Airways bude linka "zvlášť oblíbená u britské pákistánské komunity, která chce navštěvovat své příbuzné v Pákistánu a rovněž chce, aby tito příbuzní cestovali za nimi do Británie".

Islámábád rovněž v poslední době vede mezinárodní reklamní kampaň, jejímž cílem je oživit v zemi turistický průmysl, který prakticky zanikl v důsledku islamistických násilností, jež destabilizovaly zemi po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 a v důsledku války v sousedním Afghánistánu.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka