Norové tři týdny opravují v Íránu své letadlo, které má poruchu

04.01.2018

Teherán (ČTK) - Na letišti v jihoíránském Šírázu před třemi týdny uvázlo kvůli poruše letadlo společnosti Norwegian Air Shuttle. Letělo původně na trase Dubaj-Oslo a v Íránu bylo nuceno nouzově přistát. Jeho 192 pasažérů přepravil do cílové stanice následující den jiný stroj, avšak boeing norské společnosti je od 14. prosince v Šírázu. Informoval o tom dnes mluvčí norské společnosti Andreas Hjörnholm.

Podle něj se norští mechanici snaží letadlo opravit. Server Airlive.net ale uvádí, že úsilí mechaniků komplikují protiíránské sankce. Vztahují se totiž i na komponenty letadel a jejich dovoz by se posuzoval jako porušení sankcí. Spojené státy sankce loni proti Íránu obnovily, když odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.Hjörnholm informaci o potížích s náhradními díly nepotvrdil. "Mohu pouze říci, že pracujeme na několika možnostech, jak letadlo znovu zprovoznit," řekl.

Agentura AFP uvedla, že na sociálních sítích se o případu žertuje. "Írán se stal bermudským trojúhelníkem, který požírá letadla," napsal jeden Íránec na twitteru.Incident může také způsobit komplikace pasažérům i posádce tohoto letadla, pokud se budou chtít v budoucnu vydat do Spojených států. Američané totiž nevydávají víza lidem, kteří byli od roku 2011 v Íránu, Iráku, Libyi, Somálsku, Súdánu, Sýrii nebo Jemenu. Hjörnholm řekl, že pasažéři a posádka prosincového letu byli na íránském území a v noci ze 14. na 15. prosince tito lidé přespali v hotelu.

AFP se nepodařilo získat vyjádření amerického velvyslanectví v Oslu. Agentura však připomenula, že Spojené státy loni zamítly vstup někdejšímu šéfovi NATO Javieru Solanovi, protože se v roce 2013 zúčastnil inaugurace íránského prezidenta Hasana Rúháního.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Norwegian Air Shuttle

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka