Na jihu Izraele otevřou nové letiště, které bude obsluhovat Ejlat

21.01.2019

Jeruzalém (ČTK) - Na jihu Izraele dnes bude slavnostně otevřeno nové letiště, pojmenované po izraelském astronautovi Ilanovi Ramonovi. Nachází se asi 18 kilometrů od rudomořského letoviska Ejlat a může sloužit jako záložní k mezinárodnímu Ben Gurionovu letišti u Tel Avivu. Jeho provoz se zpočátku omezí na domácí lety a postupně přejde na mezinárodní režim. V začátcích bude ročně obsluhovat dva miliony cestujících, avšak do roku 2030 více než dvojnásobek.

Ramonovo letiště nahradí letiště Uvda, které se nyní používá pro mezinárodní lety mířící do Ejlatu. Je od něj vzdáleno 60 kilometrů a je to původně letiště vojenské. Po plném zprovoznění Ramonova letiště by mělo přestat sloužit pro civilní lety a bude navráceno vojenskému účelu. Město Ejlat má ještě jedno, vlastní letiště, avšak to se používá jenom k domácím letům.Dnešního slavnostního zahájení provozu se má zúčastnit premiér Benjamin Netanjahu. Stavba trvala šest let a stála 1,7 miliardy šekelů (deset miliard korun).

Název letiště nezahrnuje jenom Ilana Ramona, který zahynul při havárii raketoplánu Columbia v roce 2003, ale také jeho syna Asafa, který byl vojenským pilotem a zemřel při výcviku v roce 2009. Už loni se konala slavnost, na níž bylo letiště pojmenováno po obou členech Ramonovy rodiny. Přítomna tehdy byla vdova po astronautovi Rona, která pak v prosinci podlehla rakovině.Úřad spravující izraelská letiště oznámil, že výstavba se oproti plánu opozdila kvůli rozšíření kapacity letiště, s nímž původní plán nepočítal. Letová dráha byla prodloužena na 3,6 kilometru, aby mohla sloužit i velkým letadlům. Parkovací prostor letadel byl rozšířen na 60 míst.

Ejlat nabízí 360 slunných dnů v roce a je vyhledávaným letoviskem. Je nejjižněji položeným městem Izraele a od zbytku země jej odděluje Negevská poušť. Leží na severním břehu Rudého moře a nabízí nejenom potápění ke korálovému útesu, ale také program v poušti. Podle údajů izraelských úřadů navštíví Ejlat ročně 2,8 milionu turistů.

 

Zdroj: ČTK

Foto: ramon-airport.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka