Stíhačka P-38 Lightning byla klenotem amerického letectva

25.01.2019

Washington/Praha (ČTK) - Nejrychlejší na světě byla ve své době americká stíhačka Lockheed P-38 Lightning, jejíž prototyp poprvé vzlétl před 80 lety, 27. ledna 1939. Ve své době dobře řiditelný a efektivní stroj se ale také stal osudným francouzskému spisovateli Antoinovi de Saint-Exupérymu, který se s ním 31. července 1944 nevrátil z průzkumného letu.

Toto letadlo se dvěma motory a dvěma trupy bylo pokládáno za jeden z nejlepších spojeneckých bojových strojů během druhé světové války. Pro jeho řízení byli vybíráni pouze zkušení a zároveň mladí piloti, a nasazovali jej v bojích v Evropě i Tichém oceánu. Němci těmto stíhačkám přezdívali dvouocasý ďábel, protože byly hbitější než jejich stroje. Jejich maximální rychlost činila 713 kilometrů za hodinu.Navzdory své velikosti - rozpětí křídel 16 metrů, délce 11,5 metru a výšce tři metry - byl letoun konstruktéra Kellyho Johnsona i dobře řiditelný.

Konstrukce P-38 pocházela již z roku 1937, ale díky aerodynamickému provedení, nízkému odporu vzduchu a vysoké hmotnosti byl Lightning při stoupání rychlejší, než všechny dosavadní vojenské letouny. A díky vnějším odhazovatelným přídavným nádržím mohl nést i podstatně větší množství paliva.

První prototyp P-38 byl sice již pár týdnů po svém prvním vzletu, 11. února 1939, zničen při havárii, americké armádní letectvo si přesto u společnosti Lockheed objednalo 13 letounů, vyrobených do března 1941. Tyto stroje poháněla dvojice řadových dvanáctiválcových motorů, a disponovaly kanónem Colt-Browning a dvěma páry kulometů.


Následujících 30 strojů bylo vyzbrojeno kanónem Oldsmobile a čtyřmi kulomety, přibylo rovněž pancéřování pilotní kabiny. Pozdější verze mohly pod vnitřní částí křídla nést pumy, přídavné nádrže, nebo neřízené rakety.

Jedna stíhačka Lockheed P-38 Lightning stála zhruba 100.000 dolarů a USA jich v letech 1941-1945 vyrobily přes deset tisíc (tedy dohromady za miliardu).

V jihozápadním Pacifiku s těmito stroji létali dva nejúspěšnější američtí piloti druhé světové války, major Richard Ira Bong a major Thomas McGuire.

Stíhačky Lockheed P-38 Lightning byly nasazovány k ochraně amerických bombardérů i k útokům na pozemní cíle, sloužily také k leteckému průzkumu. Využívaly se i pro stíhací akce v noci, pro zdravotnické účely a jako torpédové bombardovací letouny.Ve svém arzenálu mělo stroje P-38 více než 100 leteckých perutí americké armády a také letectvo de Gaullových Svobodných Francouzů.

Při jednom z útoků těchto stíhaček byl v dubnu 1943 sestřelen letoun Micubiši G4M, ve kterém letěl japonský admirál Isoroku Jamamoto, hlavní plánovač útoku na Pearl Harbor.

Legendární stíhačka P-38 Lightning bývá dodnes k vidění i v ČR na leteckých přehlídkách, naposledy ji mohli obdivovat návštěvníci aviatické pouti v Mladé Boleslavi loni v červnu. A na počest tohoto stroje byla pojmenována i nejmodernější stíhačka páté generace F-35 Lightning II.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Wikipedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka